Drukuj

Światowy Dzień Ziemi przypadający na dzień 22 kwietnia jest świetną okazją, by zachęcić mieszkańców Dąbrowy Górniczej do wspólnej inicjatywy, jaką jest sprzątanie terenów zielonych. Członkowie Młodzieżowej Rady Miasta wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w DG zorganizowali wielkie sprzątanie Antoniowa i Sroczej Góry. Akcja organizowana jest po to, by oczyścić te cenne dla ekosystemu tereny i uwrażliwić mieszkańców na zanieczyszczenie środowiska.

– W akcji mogą wziąć udział całe rodziny, zatem jest to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu z dziećmi. Można tym samym połączyć aktywność fizyczną z edukacją ekologiczną – mówi Anna Zadroga, pracownica Wydziału Ochrony Środowiska.

Sprzątanie odbędzie się dwa dni po oficjalnym Dniu Ziemi, czyli 24 kwietnia w sobotę. Zbiórka śmieci będzie przebiegała równocześnie w dwóch miejscach, tj. w Antoniowie w okolicach ścieżki edukacyjnej oraz na Sroczej Górze. Start akcji przewidziany jest na godzinę 12:00. Wszyscy chętni, którzy będą chcieli wziąć udział w wydarzeniu, dostaną od organizatorów rękawiczki ochronne oraz worki na śmieci. Zatem do wspólnego oczyszczania potrzebny jest zapał do pracy i uśmiech!

O zebrane śmieci zadba firma Alba MPGK Sp. z o. o. , która zobligowała się do podstawienia specjalnych kontenerów na ten cel. Zebrane odpadki następnie zostaną zutylizowane.

Więcej informacji o wydarzeniu:

ANTONIÓW

SROCZA GÓRA

 

Śmieci wspólna sprawa

Wprawdzie coraz częściej wrażliwi ekologicznie mieszkańcy włączają się w akcje sprzątania miasta, takie jak sprzątanie Borowej Góry czy terenów przy Pogorii I, ale dzikie wysypiska wciąż są problemem. Koszty ich usuwania są olbrzymie, dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja na to, gdy ktoś zaśmieca środowisko. Tylko w 2020 roku w Dąbrowie Górniczej przeznaczono aż 101 962,39 zł na usunięcie 127 dzikich wysypisk śmieci! Dla porównania, w 2019 roku zlikwidowano 109 wysypisk, które kosztowały miasto ponad 117 000 zł. Z kolei w samym pierwszym kwartale tego roku zlikwidowano 28 wysypisk… a to dopiero początek. Pieniądze, które są przeznaczane na ich likwidację mogłyby być spożytkowane w inny sposób np. na rozwój infrastruktury wypoczynkowej. Dlatego pamiętajmy, aby reagować, gdy widzimy, że ktoś może porzucać odpadki w niedozwolonych miejscach. Dzikie wysypiska można zgłaszać do Straży Miejskiej oraz do Wydziału Infrastruktury Miejskiej pod nr tel. 295 67 86 jak również na portalu naprawmyto.pl w kategorii przyroda-dzikie wysypiska. Przy zgłaszaniu na portalu dobrze jest wskazać precyzyjnie miejsce lokalizacji i dodać ewentualne zdjęcie dzikiego wysypiska, gdyż ułatwia to określenie podmiotu zobowiązanego do usunięcia odpadów.

***

Warto wspomnieć, że 22 kwietnia w czwartek o Dniu Ziemi przypomni też Pałac Kultury Zagłębia. Mury pałacu wieczorową porą będą świecić na zielono.

 

Pałac Kultury Zagłębia podświetlony na zielono