Drukuj

Skończyłeś 50 lat? Zagłębiowskie Centrum Onkologii zachęca do bezpłatnej kolonoskopii: nie trzeba skierowania od lekarza, wystarczy wypełnienie ankiety.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uczestniczy w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

– Nie trzeba wydawać żadnych pieniędzy. Po zgłoszeniu do programu pacjenci otrzymają wszelkie informacje dotyczące przygotowania do badania. Zazwyczaj to tylko 7 dni diety lekkostrawnej z wykluczeniem pewnych produktów, np. pestek, które mogą uszkodzić kolonoskop oraz 1 dzień przygotowania z otrzymanym preparatem i trzydzieści minut na samo badanie – zachęca do bezpłatnych badań dr n. med. Adam Miśkiewicz z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Choroba bardzo długo – nawet kilkanaście lat – rozwija się bezobjawowo. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 65. roku życia, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

Szacuje się, że pomiędzy 55 a 65 rokiem życia 25 proc. osób ma już polipy, a 5 proc. jest zagrożonych rozwojem raka. Średni czas wzrostu polipów wynosi 5 lat, zaś ich ewolucja do raka jelita grubego zajmuje kolejne 10 lat.

Usunięcie polipów znacząco redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe. – Pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko śmierci spowodowanej rakiem jelita grubego – podkreśla dr n. med. Adam Miśkiewicz.

Do badania mogą być kwalifikowane:

wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana;

osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego;

osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha, w tej grupie konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha;

osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP, podobnie z potwierdzeniem z poradni genetycznej.

Aby przystąpić do badania, nie trzeba skierowania od lekarza. Wystarczy wypełnienie ankiety na internetowej stronie Programu Badań Przesiewowych (www.pbp.org.pl). Można ją pobrać po wejściu w zakładkę OŚRODKI i CHCĘ SIĘ ZBADAĆ.

Ankiety można również otrzymać w Zagłębiowskim Centrum Onkologii – są wyłożone na ladach kartotek Poradni Przyszpitalnych i w Pracowni Endoskopii.

Wypełnione ankiety należy składać w Pracowni Endoskopii, pokój 19. Kontakt bezpośredni: tel. 32-621-20-09 (godz. 11.00-14.00), Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

* Działanie w ramach miejskiej kampanii profilaktycznej „Tik Tak Tik RAK – wczesne wykrycie daje Ci życie”, której celem jest zapobieganie chorobom nowotworowym oraz utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia wśród dąbrowian.