Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej wczoraj po raz kolejny spotkali się z młodzieżą w ramach rozmów na temat ogólnego bezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych, w spotkaniach profilaktycznych z Policją uczestniczą uczniowie dąbrowskich szkół podstawowych.
Spotkania, których głównym przesłaniem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w sieci, hejt, mowę nienawiści, cyberbezpieczeństwo i przeciwdziałanie narkomanii, mundurowi z Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej przeprowadzają systematycznie we wszystkich szkołach naszego miasta. Tym razem stróże prawa spotykali się z uczniami Szkoły Podstawowej numer 29.
W trakcie spotkania biorąca w nich udział młodzież miała szansę uzyskać wyczerpującą wiedzę od st.asp. Damiana Korczyńskiego naszego profilaktyka, na temat zagrożeń wiążących się z tzw. „nowymi narkotykami”, aspektach prawnych oraz instytucjach udzielających pomocy osobom uzależnionym. Wszystkie przekazywane przez policjanta informacje mają za zadanie przedstawienie, na jakie niebezpieczeństwa naraża się osoba zażywająca dopalacze oraz uświadomienie młodzieży, że warto powiedzieć „nie”, gdy ktoś zachęca do eksperymentowania z tymi środkami. Bardzo ważna jest również dyskusja z młodzieżą, podczas której uczniowie mają okazję opowiedzieć o własnych przemyśleniach, obawach lub zadać pytanie.
Spotkania edukacyjno-profilaktyczne są bardzo ważnym elementem w walce z hejtem i mową nienawiści oraz ogólnopojętym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Stąd asp.szt. Bartłomiej Porębski wraz z asp.szt. Przemysławem Domańskim policjantami, którzy na co dzień zajmują się sprawami nieletnich, zgłębili wiedzę swoich słuchaczy. Mundurowi przypomnieli tematy szeregu aspektów prawnych, np. co to jest demoralizacja, kim jest nieletni, czym są czyny karalne i co grozi za zachowania niezgodne z prawem. Rozmawiano, jak wygląda rozprawa z udziałem osób nieletnich i co zrobić, aby młodzi ludzie nie wchodzili w kolizję z prawem. Realizacja spotkania po raz kolejny potwierdziła, że uczniowie chcą rozmawiać o swoich prawach i obowiązkach. Takie rozmowy są im potrzebne, a ich aktywna forma przeprowadzenia, jest jedną z najlepszych metod dotarcia do serc i świadomości młodych ludzi.