Drukuj

Przy Szkole Podstawowej nr 29 w Dąbrowie Górniczej powstanie ekologiczny ogród. To pilotażowy projekt, który wymaga dużego zaangażowania ze strony szkoły i nauczycieli. Uczniowie będą uczestniczyć w procesie uprawy warzyw i kwiatów od samego wysiewu.

Prace przy projekcie rozpoczną się jeszcze w tym roku, ale na efekty trzeba poczekać do przyszłej wiosny. To wtedy ogród rozkwitnie w całej okazałości.

– Nie sztuką jest taki ogród założyć. Z kolei dbanie o niego przez cały rok to wyzwanie, ale też okazja do edukacji najmłodszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zakresie ekologii. Nie mam wątpliwości, że z realizacji tego projektu wszyscy zaangażowani nauczyciele i uczniowie będą czerpać satysfakcję, a szkoła zyska nową, estetyczną przestrzeń – mówi Marcin Janik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Ogród powstanie na powierzchni prawie 300 m². W przestrzeni ogrodzonej żywopłotem z krótkich pędów sosny znajdziemy skrzynie do tradycyjnej uprawy warzyw, a z metodami upraw uczniowie szkoły zapoznają się podczas praktycznych lekcji przyrody i biologii. Inicjatorzy projektu podkreślają, że wzrost świadomości na temat tego, skąd pochodzi jedzenie, przyczyni się do budowania zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych i w przyszłości pomoże dokonywać dobrych wyborów zakupowych.

Na terenie ogrodu zostaną wybudowane też dwie altanki z długich pędów wierzbowych. W ogrodzie przewidziano teren pod nasadzenia drzewek, krzewów, bylin i rabaty. Rośliny kwitnące będą zaproszeniem dla pożytecznych owadów, które w ogrodzie znajdą specjalny domek. To będzie też dobra przestrzeń dla ptaków, które w sezonie zimowym znajdą w ogrodzie karmniki z odpowiednim pokarmem. To również ważny aspekt edukacyjny, bo dzięki temu uczniowie dowiedzą się, jakie jedzenie może być szkodliwe dla dzikiego ptactwa, a jakim możemy je dokarmiać.

– Jestem przekonana, że dzieciom udzieli się poczucie społecznej odpowiedzialności za otaczającą nas przestrzeń i bardziej świadomie będą podchodziły do tematów związanych z ekologią i środowiskiem – mówi Anna Zadroga, kierownik Referatu Przyrody i Leśnictwa Wydziału Ochrony Środowiska.