Jak prowadzić księgowość w spółce cywilnej?

Spółka cywilna to forma prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, które związane są ze sobą umową spółki cywilnej. Firma nie posiada osobowości prawnej, a wszelkie działania w jej imieniu wykonują wspólnicy. Podobnie jednak jak w przypadku innych typów przedsiębiorstw konieczne jest prowadzenie księgowości. Jak to zrobić?

Prowadzenie księgowości w spółce cywilnej – samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Prowadzenie samodzielnie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej nikogo nie dziwi. Warto jednak otwarcie napisać, że w przypadku spółki cywilnej sprawy księgowe są znacznie bardziej skomplikowane, dlatego w tym wypadku niezmiernie często konieczna jest pomoc księgowej, księgowego lub biura rachunkowego. Księgowość w Tychach i innych śląskich miastach dla spółek cywilnych prowadzona jest m.in. w Kancelarii Jasta. Specjaliści z zakresu rozliczeń szybko i sprawnie załatwią wszelkie formalności, tak aby wspólnicy mogli zająć się prowadzeniem działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. Sporządzanie rozliczeń jest nie tylko trudne, skomplikowane, ale czasochłonne oraz pracochłonne. W przypadku samodzielnego zajmowania się księgowością przez przedsiębiorcę bez doświadczenia bardzo łatwo o pomyłki i niedopatrzenia, które mogą skutkować wysokimi karami. Niebagatelnym kosztem jest także nabycie programów, które umożliwiają prowadzenie rozliczeń. Warto również zaznaczyć, że prawo związane z rachunkowością bardzo często ulega zmianom, a bieżące śledzenie przepisów w ferworze innych obowiązków związanych z prowadzeniem firmy może być wręcz niemożliwe.

Uproszczona czy pełna księgowość? Jakie wymagania w spółce cywilnej?

Prawo nakłada na spółkę cywilną obowiązek powadzenia uproszczonej (podatkowa księga przychodów i rozchodów) lub pełnej (księgi rachunkowe) księgowości. Specjaliści twierdzą niemalże zgodnie, że w większości przedsiębiorstw tego typu wystarczającą formą będzie pierwsza z wymienionych, czyli podatkowa księga przychodów i rozchodów, która prowadzona będzie wspólnie dla wszystkich wspólników firmy. Jej sporządzanie jest dość proste dla specjalistów, dlatego jest stosunkowo tanie – konieczne jest zawarcie w niej jedynie wysokości przychodów, kosztów oraz należnego podatku. Warto jednak zaznaczyć, że spółka cywilna jest prawnie zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości w dwóch sytuacjach. Pierwszą z nich jest ta, gdy co najmniej jeden ze wspólników jest osobą prawną lub tzw. ułomną osobą prawną (np. spółką jawną albo komandytową). Drugi przypadek odnosi się do przedsiębiorstw, których przychody netto za sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrachunkowy wyniosły co najmniej równowartość w złotych kwoty 2.000.000 euro. Księgi rachunkowe są sformalizowane w znacznym stopniu, składają się z: dziennika, księgi głównej, ksiąg pomocniczych, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych. Konieczne jest także prowadzenie wykazu składników aktywów i pasywów, czyli tzw. inwentarza. Rozliczanie pełnej księgowości jest nie tylko bardziej skomplikowane i czasochłonne, ale i kosztuje więcej.

Opodatkowanie spółki cywilnej

Jak wspomniano we wstępie, spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to, że nie może być ona podatnikiem (za wyjątkiem rozliczeń z tytułu VAT). Do rozliczania się z Urzędem Skarbowym zobowiązani są wszyscy jej wspólnicy. Możliwe jest opodatkowanie 4 metodami. Pierwsza z nich to skala podatkowa, innymi słowy rozliczenie według zasad ogólnych z zastosowaniem progresji (18% i 32% w zależności od wysokości przychodów). Druga to podatek liniowy 19%. Nie jest ona jednak przeznaczona dla każdego – ze skorzystania z niej wykluczone są osoby, które uzyskują przychód, wykonując na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy albo kontrahenta, czynności, które były także wykonywane w ramach stosunku pracy. W spółce cywilnej możliwe jest rozliczanie się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależnione od rodzaju wykonywanej pracy. Warto zaznaczyć, że rodzaje działalności, które mogą być obciążone świadczeniami w ten sposób, są jasno określone. Ostatnia z form opodatkowania wspólników spółki cywilnej to karta podatkowa, która zwalnia z obowiązku prowadzenia ksiąg. Aby móc skorzystać z tego sposobu rozliczania się konieczne jest spełnienie szeregu restrykcyjnych warunków.