Drukuj

Od 16 marca, na podstawie tzw. specustawy, obywatele Ukrainy mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL. W pierwszym dniu zainteresowanie było bardzo duże, tworzyły się kolejki. Dlatego na razie lepiej wstrzymać się z załatwianiem formalności.

– Własnym sumptem, bez dodatkowego sprzętu przekazanego przez władze centralne, uruchomiliśmy cztery stanowiska do obsługi obywateli Ukrainy. Docelowo jesteśmy w stanie zreorganizować się i prowadzić obsługę na pięciu stanowiskach. Mamy przygotowanych do tego pracowników, brakuje jednak urządzeń, dzięki którym będziemy rejestrować wnioski. W momencie, gdy dostaniemy sprzęt, będziemy mogli poszerzyć obsługę – tłumaczy Paweł Gradzik, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM.

Pierwszego dnia obowiązywania nowych przepisów, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej obsłużył ponad 60 obywateli Ukrainy zainteresowanych nadaniem PESEL. Na czwartek i piątek zapisali się kolejni.

– W tym momencie nie mamy już wolnych miejsc. Dlatego lepiej z wizytą w UM wstrzymać się do przyszłego tygodnia. Liczę, że wtedy będziemy już dysponować dodatkowym sprzęt, co pozwoli obsługiwać więcej osób – mówi Paweł Gradzik.

Również w przyszłym tygodniu powinno być możliwe wykonanie w budynku UM zdjęcia do dokumentów.

Aby otrzymać numer PESEL, wymagane są: wniosek o nadanie numeru PESEL, dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, fotografia w rozmiarze 35 x 45 mm.

TUTAJ można pobrać druki wniosków o nadanie PESEL

Posiadanie numeru PESEL uprawnia do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Umożliwia też podjęcie pracy czy założenie działalności gospodarczej. Na złożenie wniosku o nadanie numeru, obywatele Ukrainy mają 60 dni od momentu wjazdu na teren Polski.

Na miejskim portalu internetowym, w dziale Pomoc Ukrainie, można znaleźć inne ważne informacje dla uchodźców, dotyczące m.in. przekraczania granicy, pobytu w Polsce i uzyskania pomocy, a także informacje dla oferujących wsparcie.