Drukuj

5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Niepełnosprawność intelektualna jest zaburzeniem rozwojowym, które charakteryzuje się:

  • funkcjonowaniem intelektualnym znacznie poniżej przeciętnej,
  • deficytami w zakresie zachowań przystosowawczych tj. istotnym ograniczeniem umiejętności i sprawności takich jak: umiejętność porozumiewania się, kompetencje interpersonalne, sprawność w zakresie samoobsługi, radzenie sobie z czynnościami dnia codziennego, umiejętność podejmowania decyzji, organizowanie czasu wolnego, radzenie sobie w szkole czy pracy.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowie Górniczej mieszczący się przy ul. Morcinka 15 wraz z Filią (ul. Swobodna 59) obejmuje wsparciem osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Naszym uczestnikom oferujemy różnego rodzaju zajęcia, w tym treningi samoobsługi oraz treningi umiejętności społecznych, dzięki którym nabywają oni, rozwijają oraz podtrzymują umiejętności niezbędne w codziennym życiu. Prowadzimy poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, pomagamy w załatwianiu spraw urzędowych, spraw bieżących (zakupy, opłaty itp.), w kontaktach z jednostkami ochrony zdrowia. Wspieramy w rozwiązywaniu pojawiających się trudności. Dążymy do tego, by nasz uczestnik, niezależnie od głębokości niepełnosprawności intelektualnej, był osobą samodzielną i godnie kroczącą przez swoje życie. Ze świadczeń Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowie Górniczej mogą korzystać osoby pełnoletnie z niepełnosprawnością intelektualną, przewlekle psychicznie chore, z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz ze spectrum autyzmu. Świadczenia przyznawane są decyzją przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej na podstawie skierowania od lekarza psychiatry lub neurologa.

Mam na imię Kasia, Danusia, Magda, Jarek, Rysiek, Krzysztof. Nie powiem Wam, jaki jest mój iloraz inteligencji, bo tego nie wiem. Często też nie pamiętam daty swoich urodzin czy adresu zamieszkania. Mam trudności z rozpoznaniem godziny, czytaniem, pisaniem i liczeniem. Mogę nie wiedzieć, jaki dzisiaj mamy dzień czy miesiąc. W sklepie nie wiem, ile co kosztuje i ile na to potrzeba pieniędzy. Ale potrafię cieszyć się życiem jak nikt inny, śmiać się z byle czego i dostrzegać dobro tam, gdzie inni go nie widzą. Jestem szczery, bezpośredni, otwarty na ludzi. Pełen akceptacji i wyrozumiałości wobec innych i inności. Nie potrzebuję wiele mieć, nie potrzebuję być bogaty czy sławny. Ale potrzebuję Twojego zrozumienia dla mojej niedoskonałości, Twojego uśmiechu i życzliwości, czasem Twojej pomocy, by poradzić sobie z codziennymi trudnościami. Bo jestem osobą z niepełnosprawnością intelektualną.

 

Szczegółowe informacje:
• pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy tel. 32 264 15 63;
• pracownicy Działu ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej tel. 32 262 40 40; 32 261 36 94.