Drukuj

W Dąbrowie Górniczej przyjmowaniem wniosków i wypłatą dodatku węglowego zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dokumenty można składać także elektronicznie, przez system ePUAP.

Dodatek węglowy przysługuje osobom, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy. Paliwem stałym jest węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego. Źródło ogrzewania musi być wpisane albo zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Dodatek węglowy wynosi 3 tys. zł.

Do pobrania wniosek o wypłatę dodatku węglowego:
Wniosek_o_dodatek_węglowy.pdf
Wniosek_o_dodatek_węglowy.doc

Wnioski można także pobrać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Piłsudskiego 2) – w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 7:00 do 15:00, a w czwartki od godz. 7:00 do 17:00

Wypełnione wnioski należy złożyć do skrzynki podawczej na parterze budynku MOPS albo przesłać tradycyjną pocztą. Wnioski można składać również elektronicznie, przez system ePUAP.

Wnioski należy składać do 30 listopada 2022 r. Środki będą wypłacane do miesiąca od złożenia wniosku. Informacja o przyznaniu dodatku węglowego może być przesłana na adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca poda go we wniosku.

Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  • Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy – wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł