Jak rozliczyć podatek z Niemiec w Polsce i ile czeka się na jego zwrot? Dowiedz się więcej!

W Niemczech według oficjalnych danych znajduje się około 2,5 miliona Polaków. Wielu z nich, z racji bliskości granic, korzysta z możliwości pracy sezonowej. Kobiety wyjeżdżają jako opiekunki osób starszych, mężczyźni do pracy na budowach lub w zakładach produkcyjnych. Wynagrodzenie w euro pozwala na godne życie i spore oszczędności. Legalna praca to również obowiązek składania zeznania podatkowego w niemieckim Finanzamt. W tym artykule dowiesz się, kto musi rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz jak wygląda cała procedura.

Rozliczenie podatku z Niemiec - to musisz wiedzieć

Na samym wstępie należy wspomnieć o tym, kto ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Niemieckie prawo podatkowe jasno określa, że status rezydenta zobowiązuje taką osobę do wypełnienia prawidłowo deklaracji i dostarczenie jej do Finanzamt. Dotyczy to osób, które przebywają na terenie kraju na stałe lub w sposób ciągły przez 6 pełnych miesięcy. Rezydencja podatkowa to wiele korzyści - m.in. rozliczenie wspólne z małżonkiem czy ulgi podatkowe, które dodatkowo podniosą kwotę zwrotu podatku. W Niemczech podatnicy, którzy nie są rezydentami, mogą swój podatek rozliczyć nawet do 4 lat wstecz. Szczegóły znajdziesz pod adresem https://holandia.org/zwrot-podatku-z-niemiec/

Zwrot podatku z Niemiec. Jaki jest czas oczekiwania?

Nierezydenci nie są zmuszeni do rozliczenia podatku, ale w sytuacji, gdy są zainteresowani jego zwrotem, jest to dla nich zalecane. Nie jest to pełnoprawne rozliczenie dochodów tylko procedura, która daje im możliwość zwrotu podatku. W dzisiejszych czasach kontakt z Finanzamt odbywa się przy pomocy platformy elektronicznej, która w znaczny sposób przyspiesza cały proces zwrotu podatku. Dzięki temu podatnik swoje pieniądze może otrzymać nawet w ciągu 6 tygodni. W tym celu należy skorzystać z dokumentu otrzymanego przez pracodawcę - Lohnsteuerkarte. Jest to karta podatkowa, która zawiera wszystkie wynagrodzenia otrzymane za pracę w Niemczech.