Zagłębiowskie Centrum Onkologii jako jeden z niewielu szpitali w województwie śląskim uzyskał kontrakt umożliwiający przeprowadzanie zabiegów profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi.
Mastektomia profilaktyczna polega na prewencyjnym usunięciu piersi w celu zredukowania ryzyka zachorowania na raka piersi nawet o 90-95 proc., zapewniając pacjentce nie tylko zdrowie fizyczne, ale i komfort psychiczny. Co ważne, zabieg ten jest często połączony z rekonstrukcją usuniętego narządu.
– Poszerzenie oferty medycznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii o zabiegi profilaktycznej mastektomii wraz z rekonstrukcją piersi to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tego typu zabiegi w województwie śląskim i kraju. Dostrzegamy je, dlatego postanowiliśmy poszerzyć naszą ofertę medyczną wobec wszystkich kobiet, które należą do grupy ryzyka onkologicznego i chcą, dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa prewencyjnie wykonać zabieg usunięcia piersi wraz z rekonstrukcją – mówi Marzena Kula, dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
Kwalifikacją pacjentek do zabiegu zajmie się doświadczony zespół specjalistów, składający się z psychologa, lekarza specjalisty genetyki klinicznej, lekarza specjalisty onkologii klinicznej oraz lekarza specjalisty chirurgii onkologicznej. Ich zadaniem będzie nie tylko przeprowadzenie samego zabiegu, ale również odpowiednie przygotowanie pacjentki i otoczenie wsparciem po wykonanej operacji.
Profilaktyczna mastektomia to zabieg, który coraz szerzej gości w świadomości Polek i Polaków. Choć nigdy nie jest to łatwa decyzja, dzięki niej pacjentka – lub pacjent, bo zabiegi wykonuje się także u mężczyzn – znajdująca się w grupie ryzyka, może obniżyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi prawie do zera.
Kto kwalifikuje się do zabiegu?
Zabieg profilaktycznej mastektomii dotyczy pacjentek z wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, u których wykluczono nowotwór, i które spełniają co najmniej jeden z poniższych warunków:
- Potwierdzona obecność mutacji BRCA1/BRCA2
- Obciążający wywiad rodzinny: dwa zachorowania u krewnych I lub II stopnia przed 50 rokiem życia lub trzy zachorowania w dowolnym wieku (łącznie z probantką)
- Obciążający wywiad rodzinny: rozpoznanie u krewnych I stopnia metachronicznego lub synochronicznego zachorowania na nowotwór złośliwy piersi
- Potwierdzona obecność choroby proliferacyjnej piersi przebiegającej z atypią komórkową.
Świadczenie obejmuje:
• Opiekę przed i pooperacyjną
• Znieczulenie do zabiegu
• Procedurę mastektomii lub odjęcia piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
• Procedurę rekonstrukcji piersi (zabieg jednostronny lub obustronny)
Od 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej w ZCO wykonano około 100 rekonstrukcji piersi różnymi metodami. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu operacje w Dąbrowie Górniczej i okolicach.
– Nowotwór piersi jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów. Aż około 25 proc. przypadków występuje w rodzinie, a mutacje BRCA1 i BRCA2 odpowiadają za 5-10 proc. przypadków zachorowań – jest to istotny problem dla pacjentek z tymi mutacjami, ponieważ ocenia się, że 80-90 proc. z nich zachoruje na raka piersi do 60 roku życia – mówi lek. Janusz Sznajder, kierujący Oddziałem Chirurgii Onkologicznej ZCO.
– W tej chwili w Polsce jest około 100 000 kobiet z tą mutacją. Wystąpienie o refundację profilaktycznej mastektomii było spowodowane coraz większą liczbą pacjentek chcących zoperować się profilaktycznie, a na Śląsku ciężko było znaleźć placówkę, w której można zrobić to na NFZ. Ponieważ Oddział Chirurgii Onkologicznej operuje coraz więcej pacjentek z rakiem piersi i wykonuje coraz więcej zabiegów rekonstrukcji, stwierdziliśmy, że jesteśmy przygotowani do wyjścia naprzeciw oczekiwaniom pacjentek – podkreśla Janusz Sznajder.