UM Dąbrowa Górnicza: Nie żyje Maciej Kot. Przełamywał szpitalną szarość

1 min czytania

Nie żyje Maciej Kot, dąbrowski malarz , który zasłynął ozdabianiem ścian oddziałów pediatrycznych m.in. bajkowymi postaciami. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Pobyt w szpitalu, szczególnie dla dzieci, to trudne przeżycie. Żeby nieco umilić go małym pacjentom, Maciej Kot od 2000 r. ozdabiał obrazami ściany oddziałów pediatrycznych.

Żywe barwy zamiast smutnej lamperii

Chcę, żeby szpitale były bardziej przyjazne dzieciom. Żeby nie było w nich smutnej lamperii, szarości, ale więcej kolorów i pozytywnych akcentów, które pomogą złagodzić stres i dadzą najmłodszym trochę uśmiechu tłumaczył kilka lat temu, kiedy kolejny raz pomalował ściany na dąbrowskiej pediatrii.

Wtedy spod jego ręki wyszły zielone drzewa, ukwiecone łąki, motyle i jezioro.

Kolorowe szpitale w całej Polsce

Maciej Kot urodził się w 1976 r. w Dąbrowie Górniczej. Zajmował się malarstwem, grafiką i sztukami interdyscyplinarnymi. Miał na koncie realizacje w całym kraju. Współpracował m.in. z fundacjami Porozumienie bez barier”, Mimo wszystko” i TVN”. Z marką Kubuś zrealizował projekt Kubusiowe Szpitale”, w ramach którego dodał kolorytu kilkudziesięciu szpitalom dziecięcym. Oprócz oddziałów pediatrycznych, walkę z szarością i monotonią na ścianach prowadził też na oddziałach położniczych i neonatologicznych.

Maciej Kot zmarł 20 czerwca. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 23 czerwca, o godz.10 na cmentarzu przy ul. 11 Listopada w Dąbrowie Górniczej.

fot. www.facebook.com/Maciej-Kot-Artysta-180967745335702

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/nie-zyje-maciej-kot-przelamywal-szpitalna-szarosc/

Autor: krystian