Drukuj

Coraz niższe temperatury i opady to czas, kiedy trzeba liczyć się z różnymi trudnościami. Dobrze więc przygotować się na takie sytuacje. Warto znać numery telefonów, które przydają się w problematycznych momentach. Nie bądźmy też obojętni na los tych, którzy potrzebują szczególnego wsparcia.

Niska temperatura, deszcz czy śnieg to spory problem dla osób bez dachu nad głową. Chroniąc się przed zimnem, bezdomni często wybierają miejsca, które nie są bezpieczne, a przebywanie w nich może doprowadzić do wychłodzenia organizmu i nawet śmierci. Warto o tym pamiętać, bo nasza reakcja może uratować komuś życie.

  • 986– Straż Miejska – zgłoszenia o bezdomnych, przebywających w czasie chłodów i mrozów w altankach na działkach, opuszczonych budynkach, prowizorycznych namiotach, klatkach schodowych czy piwnicach.

  • 987– Infolinia Wojewody – przekazywanie informacji o miejscach, gdzie przebywają bezdomni oraz osoby potrzebujące pomocy.

  • 600 405 627 – Alba MPGK – zgłoszenia dotyczące zaśnieżonych i oblodzonych gminnych dróg i chodników.

  • 993, 32 258 47 73 – Pogotowie Ciepłownicze Tauron Ciepło – zgłoszenia dotyczące awarii i problemów z ogrzewaniem w mieszkaniu.

  • 994– Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne Dąbrowskich Wodociągów – zgłoszenia dotyczące awarii i problemów z dostarczaniem wody.

  • 991– Pogotowie Energetyczne Tauron Dystrybucja – zgłoszenia dotyczące awarii i przerw w dostawie prądu.

  • 32 262 44 10– Centrum Zarządzenia Kryzysowego – zgłoszenia dotyczące nagłych i problematycznych zdarzeń, awarii i utrudnień.

Warto pamiętać też o starszych, samotnych czy schorowanych sąsiadach – zapytać, czy wszystko u nich w porządku, a w razie potrzeby pomóc, kupić leki czy zrobić zakupy spożywcze.

Okres jesienno-zimowy to również czas trudniejszych warunków na drogach – bywa ślisko, pochmurnie, przy opadach pogarsza się widoczność. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, uważać muszą też piesi, którzy poruszają się poboczem czy przechodzą przez jezdnię. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze mieć na sobie odblaskowe elementy. Przed wyjazdem trzeba dobrze przygotować samochód – zgarnąć z niego śnieg, odmrozić szyby i reflektory. Przy intensywnych opadach czy silnym mrozie, może to zająć dłużą chwilę, więc lepiej zarezerwować sobie na to trochę czasu. Nie warto tego lekceważyć, bo od tych prostych działań zależy bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg.