29 stycznia rozpoczną się ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024 między innymi w województwie śląskim. Zimowy wypoczynek rozpoczną także uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego. Natomiast już od około połowy stycznia na Śląsk docierają turyści z innych części kraju, którzy rozpoczęli ferie i spędzają je w naszym regionie. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających czuwa zwiększona liczba policjantów prewencji i drogówki. Mundurowi koncentrują się szczególnie nad bezpieczeństwem na drogach i w miejscowościach turystycznych.

29 stycznia dzieci i młodzież z województw: śląskiego,lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego rozpoczynają zimową przerwę w nauce. W naszym kraju jednak ferie zimowe rozpoczeły się już w połowie stycznia, a turyści chętnie spędzają je w naszym regionie. Nad ich bezpieczeństwiem czuwają śląscy policjanci. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz sprawdzają miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Nad bezpieczeństwem na stokach, jak co roku czuwają policjanci z patroli narciarskich.

Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, ale pamiętajmy: zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwolą uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń.

BEZPIECZEŃSTWO NA DROGACH

Pogorszone warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, wręcz wymagane na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie, sprawdźcie jego stan techniczny oraz zadbajcie o prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Unikajcie przekraczania prędkości i zawsze siadajcie za kółkiem trzeźwi i wypoczęci.

Celem prowadzonych przez policjantów drogówki działań w czasie ferii zimowych jest zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na: przestrzeganie przepisów ruchu drogowego (m.in. stosowanie się do ograniczeń prędkości, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, korzystanie z pasów bezpieczeństwa, przewożenie dziecka w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci), stan techniczny pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów, stan psychofizyczny, koncentrację w trakcie prowadzenia pojazdu, w tym zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Natomiast piesi muszą pamiętać o zagrożeniach związanych m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, przebieganiem przez jezdnię. Dodatkowo będą uświadamiać o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych.

Dodatkowo przygotowany został wykaz miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego autobusów oraz kierowców tych pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Potrzebę kontroli można również zgłosić osobiście w każdej jednostce Policji lub telefonicznie.

KONTROLE AUTOKARÓW w województwie śląskim podczas ferii zimowych - wykaz miejsc

Policjanci ruchu drogowego będą również monitorowali płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc zimowego wypoczynku, a w razie potrzeby w newralgicznych miejscach podejmą ręczne kierowanie ruchem.

ZAGROŻENIA ZIMĄ

Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY:

• Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów, gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
• Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
• Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów, czy rzeki.
• Jeżdżąc na nartach, zawsze ubieramy kask.
• Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
• Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
• Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
• Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

W GÓRACH:

• Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
• Pamiętajmy o ubiorze adekwatnym do warunków atmosferycznych, które w górach mogą się błyskawicznie pogorszyć.
• Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
• Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
• Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji "Ratunek", która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH:

Wszystkim narciarzom i snowboardzistom przedstawiamy Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):
1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.
2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY. Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.
3. WYBÓR TORU JAZDY. Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.
4. WYPRZEDZANIE. Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.
5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU. Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu, lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.
6. ZATRZYMANIE NA TRASIE. Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.
7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE. Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.
8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH. Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.
10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI. Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.


Kalendarz ferii w naszym kraju:

  • 15 - 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie.
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Jak co roku śląscy policjanci zrobią wszystko, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści wypoczywający w naszym województwie, spędzili czas ferii bezpiecznie i szczęśliwie wrócili do domów oraz szkoły.

A tak wyglądają działania "Bezpieczne Ferie 2024" w poszczególnych jednostkach województwa śląskiego:

  • Bieruń, Bieruń
  • Katowice
  • Żywiec