Zespół Gołowianie z Dąbrowy Górniczej podbił festiwal folkloru w Chorwacji
Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” po raz kolejny udowodnił, że polski folklor jest ceniony na arenie międzynarodowej. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Tamburynów i Folkloru w Chorwacji zespół zaprezentował się dwukrotnie, zdobywając serca publiczności.

Wyjątkowy występ w Gornej Stubicy

W dniach od 27 czerwca do 1 lipca 2024 roku zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Tamburynów i Folkloru w Gornej Stubicy, Chorwacja. Festiwal, który odbył się już po raz piętnasty, przyciągnął zespoły folklorystyczne z różnych krajów, w tym z Niemiec, Słowenii, Czech oraz gospodarzy, Chorwacji.

Występy na festiwalowej scenie

Podczas festiwalu „Gołowianie” zaprezentowali się dwukrotnie tego samego dnia, co było niezwykłym wyróżnieniem. W części głównej festiwalu, przed malowniczym zamkiem w Gornej Stubicy, zespół pokazał suitę tańców zagłębiowskich, która spotkała się z entuzjastycznym odbiorem widowni. W późniejszej części dnia, „Gołowianie” ponownie wystąpili, tym razem prezentując tańce i pieśni regionu lubelskiego, ukazując tym samym różnorodność polskiego folkloru.

Organizacja i znaczenie festiwalu

Festiwal został zorganizowany przez stowarzyszenie KUD Matija Gubec z Gornej Stubicy. Wydarzenie to stanowi ważny punkt na mapie kulturalnych festiwali Europy, umożliwiając zespołom folklorystycznym z różnych krajów wymianę doświadczeń oraz promowanie swoich tradycji. Udział „Gołowian” w tym festiwalu nie tylko wzbogacił program artystyczny, ale także podkreślił rolę polskiego folkloru na arenie międzynarodowej.

Perspektywy i przyszłość zespołu

Udział w festiwalu w Chorwacji to kolejny sukces zespołu PKZ „Gołowianie”, który od lat promuje polską kulturę ludową za granicą. Dzięki takim występom, zespół nie tylko buduje swoją renomę, ale także przyczynia się do popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego na świecie. Cieszy fakt, że polski folklor jest doceniany i zyskuje coraz większe uznanie wśród międzynarodowej publiczności.

Zespół „Gołowianie” wraca z Chorwacji pełen nowych inspiracji i zapału do dalszej pracy. Ich udział w prestiżowym festiwalu stanowi dowód na to, że polski folklor ma swoje ważne miejsce na międzynarodowych scenach i może z powodzeniem konkurować z najlepszymi zespołami z całej Europy.


Opierając się na: Pałac Kultury w Dąbrowie Górniczej