Dąbrowa Górnicza świętuje inaugurację drugiego etapu nowego centrum
W Dąbrowie Górniczej zainaugurowano nowy etap budowy, który odmieni oblicze poprzemysłowej przestrzeni. Inwestycja, wspierana kwotą 24 mln zł, ma na celu przywrócenie życia w miejscu dawnej fabryki obrabiarek Defum. Co czeka mieszkańców?

Nowe centrum Dąbrowy Górniczej w dawnej kotłowni

6 lutego w Dąbrowie Górniczej miała miejsce uroczystość inauguracji drugiego etapu budowy nowego centrum, które powstaje w miejscu byłej kotłowni fabryki Defum. Wydarzenie to zgromadziło wielu przedstawicieli lokalnych władz oraz społeczności, którzy z entuzjazmem podchodzą do nadchodzących zmian.

„Wkrótce ta poprzemysłowa przestrzeń zyska drugie życie” – mówił marszałek Wojciech Saługa. Nowe lokale usługowe i handlowe mają przyciągnąć mieszkańców do zrewitalizowanego obiektu, co jest częścią szerszej transformacji regionu. „Gratuluję świetnego projektu i wierzę, że Fabryka Pełna Życia będzie tym życiem tętnić każdego dnia” – dodał.

Prezes Fabryki Pełnej Życia, Wojciech Czyżewski, zaznaczył, że celem jest zachowanie klimatu dawnego Defum. Po zakończeniu dwóch etapów inwestycji, na które pozyskano ponad 100 mln zł dofinansowania, planowane są dalsze prace, które mają ostatecznie połączyć wszystkie elementy nowego centrum.

Hala Ząbkowice jako serce gastronomiczne Dąbrowy

Jednym z najciekawszych projektów w ramach drugiego etapu jest hala „Ząbkowice”, która ma pełnić funkcję gastronomiczno-targowo-usługową. Jej aranżacja nawiązywać będzie do Huty Szkła Gospodarczego w Ząbkowicach, a także zawierać ekspozycję prezentującą osiągnięcia tej huty.

Hala „Ząbkowice” zostanie połączona z pasażem usługowo-handlowym, gdzie znajdzie się przestrzeń muzealna poświęcona historii przemysłu w Zagłębiu Dąbrowskim oraz Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek „Defum”. Zachodnią pierzeję nowego rynku zamknie zrewitalizowany budynek dawnej kotłowni, który zostanie przekształcony w obiekt usługowo-handlowy.

Projekt zakłada również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań proekologicznych oraz dbałość o zieleń i tożsamość miejsca. Mieszkańcy mogą spodziewać się atrakcyjnych przestrzeni publicznych oraz rewitalizacji kolejnych zabytkowych hal.

Przetarg na wykonawcę drugiego etapu planowany jest do końca marca, a pierwsze obiekty mają być oddane do użytku już na początku 2027 roku. To ważny krok w kierunku ożywienia Dąbrowy Górniczej i stworzenia nowej jakości życia dla jej mieszkańców.


Opierając się na: Urząd Miejski Dąbrowa Górnicza