UM Dąbrowa Górnicza: 63 dni walki

2 min czytania

W tym roku przypada 75. rocznica jednego z największych i najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Polski. 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Tysiące powstańców w stolicy miało jeden cel: pozbyć się wroga i oswobodzić miasto z rąk Niemców.

Druga wojna światowa to czarny okres w historii Polski. W ciągu kilku lat zginęło ponad 6 milionów osób. Setki tysięcy ludzi zostało rannych. Polacy od zakończenia kampanii wrześniowej robili, co mogli, by wydostać się spod jarzma Niemców. W 1944 r., po niemal pięciu latach wojny, ludność stolicy postanowiła podjąć jeszcze jedną heroiczną próbę stawienia oporu okupantowi.

Godzina W

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00 na terenie całej Warszawy, choć starcia z Niemcami zdarzały się nawet kilka godzin wcześniej. Działania powstańców walczących przede wszystkim w ramach Armii Krajowej były rozproszone, jednak już w pierwszych dniach sierpnia hitlerowcy zajęli Wolę. Niemcom zależało, aby walczących Polaków spychać w stronę Starego Miasta i Śródmieścia. Tereny, na których stacjonowały polskie siły sukcesywnie się kurczyły.

Zabici

Szacuje się, że 16 tys. powstańców straciło życie, a około 25 tysięcy zostało rannych. Największe starty poniosła jednak ludność cywilna 180 tysięcy osób straciło życie w egzekucjach oraz w trakcie walk. Najbardziej krwawe akcje przeprowadzono w pierwszych tygodniach powstania to wszystko działo się z mocy rozkazu Adolfa Hitlera o eksterminacji ludności Warszawy. Z kolei po stronie okupanta zginęło 10 tysięcy żołnierzy.

Zniszczenia

Zgodnie z rozkazami, niemieckie wojska miały stłumić powstanie i zrównać Warszawę z ziemią. Ten plan był realizowany od wybuchu powstania i kontynuowany po jego upadku. Podczas dwóch miesięcy walk zniszczeniom uległo 25% zabudowań lewobrzeżnej Warszawy. Stare Miasto zostało zniszczone w 100%. We wrześniu wycofujące się wojsko niemieckie niszczyło tereny prawobrzeżnej części stolicy; wysadzano też wszystkie mosty na Wiśle. Niemcy pozostawiali za sobą tylko gruz, bo Warszawa miała zniknąć. W rezultacie zniszczeniom uległo 72% zabudowy mieszkalnej, 90% zabudowy przemysłowej, 90% obiektów zabytkowych oraz 100% mostów polskiej stolicy.

Syreny w hołdzie powstańcom

Każdego roku 1 sierpnia oczy wszystkich Polaków zwrócone są w stronę Warszawy. W całym kraju oddawany jest hołd poległym, którzy zginęli, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce. Punktualnie o godzinie 17.00 w całym kraju zawyją syreny. Emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty.

Gdy zawyją syreny, zatrzymajmy się na chwilę. Nie dopuśćmy, by pamięć o tym wydarzeniu zniknęła, bo to może oznaczać spełnienie maksymy George’a Santayana : KTO NIE PAMIĘTA HISTORII, SKAZANY JEST NA JEJ PONOWNE PRZEŻYCIE”.

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/63-dni-walki/

Autor: krystian