Na jakie funkcje piekarników do zabudowy warto zwrócić uwagę?

Zakup odpowiedniego elektronicznego piekarnika do zabudowy to niełatwe zadanie. Przeglądając oferty piekarników przykładowo w popularnym sklepie internetowym OleOle można dostrzec, że nie różnią się one w znaczny sposób, a tylko część modeli charakteryzuje się ciekawymi i unikalnymi funkcjami. Piekarnik do zabudowy to z pewnością spora inwestycja. Dlatego warto dowiedzieć się na jakie funkcje w tego typu urządzeniu warto zwrócić uwagę.

Funkcja WiFi

Ciekawą opcją, która wprowadza pewien powiew nowoczesności jest możliwość kontrolowania piekarnika z poziomu własnego smartfona. Ciekawą opcją w tym przypadku jest to, że można na żywo śledzić informacje o tym ile trwa pieczenie, jaka jest temperatura we wnętrzu urządzenia oraz kontrolować wiele tego typu parametrów nie ruszając się z kanapy.

Pieczenie z pomocą pary

Droższe urządzenia pozwalają piecz różnorakie przyprawy za pomocą funkcji pary. Na czym to polega? Najprościej rzecz ujmując do specjalnego zbiornika wlewamy wodę. W trakcie działania urządzenia powstaje para, która jest skutecznie rozprowadzana po całej komorze piekarnika.

Termosonda

Możliwość sprawdzenia temperatury wewnątrz potrawy daje specjalna termosonda, która jest zintegrowana z piekarnikiem. Nie musimy się więc martwić o to, że potrawa się źle upiecze lub nie zdążymy w odpowiednim momencie wyłączyć piekarnika. Dzięki temu, że posiadamy wiedzę o temperaturze wewnątrz potrawy możemy skuteczniej kontrolować cały proces pieczenia.

Większy zakres temperatur

Niektóre piekarniki pozwalają na osiąganie większych przedziałów temperaturowych. Dzięki temu można przygotować ciasto na chleb w mniejszej temperaturze, a także używać piekarnika do szybkiego pieczenia pizzy w wysokich temperaturach.

Skuteczne czyszczenie piekarnika

Na pewno sporym wyzwaniem po wymagającym pieczeniu jest doprowadzenie piekarnika do czystości. W zależności od rodzaju piekarnika można spotkać się z systemami samoczyszczenia opartymi o katalizę lub pirolizę. Można też spotkać się z modelami umożliwiającymi czyszczenie parowe lub ze specjalną emalią, która ułatwia samodzielne czyszczenie. Każda z tych funkcji ma swoje zalety i wady, więc przy podejmowaniu decyzji należy zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy. Czyszczenie pyrolityczne polega na nagrzaniu wnętrza piekarnika do 500 stopni, co pozwala dosłownie spalić na popiół większość zanieczyszczeń. Panele katalityczne pozwalają natomiast na utlenianie niewielkich zabrudzeń i zanieczyszczeń przy temperaturze już od 200 do 250 stopni.