Darmowa komunikacja i zmiany na drogach w Dąbrowie Górniczej na Wszystkich Świętych

3 min czytania
Darmowa komunikacja i zmiany na drogach w Dąbrowie Górniczej na Wszystkich Świętych

Dąbrowa Górnicza szykuje się na intensywne dni przycmentarne. Miasto i przewoźnicy będą ułatwiać dojazd, wprowadzając bezpłatne przejazdy i dodatkowe kursy, a jednocześnie zamykając fragmenty ulic i rezerwując miejsca parkingowe pod handel. Kierowcy powinni liczyć się z objazdami i zakazami postoju, a pasażerowie z większą liczbą autobusów w kluczowych relacjach.

  • Specjalne kursy C20 i dojazd na Wzgórze Gołonoskie
  • Zmiany organizacji ruchu w Dąbrowie Górniczej
  • Parkingi, handel i dojazd przy cmentarzach

Specjalne kursy C20 i dojazd na Wzgórze Gołonoskie

W czasie obchodów przewoźnicy rozszerzają ofertę połączeń, żeby ułatwić dojazd do cmentarzy. W Dąbrowie Górniczej wprowadzony zostanie bezpłatny przejazd komunikacją miejską — jednocześnie uruchomiona zostanie specjalna linia C20, która będzie kursować co 20 minut między Łęknicami i Mydlicami, przez Gołonóg, Aleje, Reden oraz stary cmentarz przy ul. Starocmentarnej. Szczegółowe rozkłady i informacje o kursowaniu tramwajów i autobusów publikuje Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM).

Dodatkowo zwykle ograniczona wjazdem na wzgórze linia 654 w określonych dniach będzie zatrzymywać się przy sanktuarium — kursy obsługujące przystanek Gołonóg Wzgórze Sanktuarium św. Antoniego będą realizowane między godzinami 7.47 a 17.47.

Zmiany organizacji ruchu w Dąbrowie Górniczej

W rejonach cmentarzy obowiązywać będą tymczasowe układy ruchu. Na kierowców czekają zamknięcia fragmentów dróg, jednostronne zakazy postoju i ruch jednokierunkowy — wszystko po to, by usprawnić przepływ pieszych i pojazdów uprzywilejowanych oraz zapewnić bezpieczeństwo.

Na przykład od 31 października do 2 listopada na ul. Kościelnej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy — dojazd możliwy od strony ul. Św. Antoniego oraz od strony al. Piłsudskiego (skrzyżowanie z ul. Siedmiu Szewców). Wyjazd z ul. Kościelnej w kierunku al. Piłsudskiego przy rejonie SP 18 będzie możliwy tylko prawoskrętem, a po jednej stronie jezdni obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Wjazd na Wzgórze Gołonoskie w tych dniach nie będzie dozwolony dla większości kierowców — wyjątek stanowią osoby niepełnosprawne oraz komunikacja miejska (linia 654).

Na ul. 11 Listopada odcinek od ul. Majakowskiego do ul. Mickiewicza zostanie zamknięty dla ruchu 1 dnia obchodów; jezdnię wygrodzą zapory, a objazd poprowadzony będzie przez ul. 6 Sierpnia. Zmiany te nie dotyczą kursów komunikacji publicznej.

Również ul. Nowocmentarna stanie się ulicą jednokierunkową w dniach poświęconych pamięci zmarłych — wjazd możliwy będzie tylko od strony ul. 11 Listopada, natomiast wjazd od strony ul. Florowskiej będzie zabroniony; obowiązywać będzie ograniczenie postoju po jednej stronie.

Parkingi, handel i dojazd przy cmentarzach

W kilku punktach miasta przestrzeń parkingowa zostanie przeznaczona na stanowiska handlowe. Parking przed sklepem Biedronka u zbiegu ul. Majakowskiego i ul. 11 Listopada będzie wyłączony z ruchu dla zwykłych użytkowników w dniach przygotowań i obchodów — od strony rolę handlową pełnić będą stoiska, a wjazd będą mieć tylko pojazdy z zezwoleniami. Osoby odwiedzające cmentarz przy ul. 11 Listopada będą mogły skorzystać z parkingu w nowym parku handlowym S1 Dąbrovia, zjazd do którego prowadzi z ul. 11 Listopada i DK94.

Poza tym, na ul. Górzystej (rejon Ząbkowice) od 29 października do 2 listopada wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy od strony ul. Gospodarczej, zakaz zatrzymywania się po jednej stronie i ograniczenie wjazdu od ul. Związku Orła Białego.

Służby apelują o zwracanie uwagi na tymczasowe oznakowanie i podporządkowanie się poleceniom porządkowym. Warto wcześniej zaplanować trasę, sprawdzić rozkład jazdy ZTM i, jeśli to możliwe, skorzystać z bezpłatnej komunikacji lub wskazanych parkingów, by uniknąć korków i zbędnego stresu.

na podstawie: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Autor: krystian