Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Dąbrowa Górnicza

Narzędzia do szpachlowania ścian, czyli czym szpachlujemy ściany?

Szpachlowanie jest czynnością, która ma za zadanie wyrównanie ścian, uzupełnienie ubytków oraz ukrycie przewodów instalacji elektrycznej i nie tylko. Obecnie dużą wagę przykłada się do wyglądu ścian w pomieszczeniach, większość osób chce, aby w jego mieszkaniu ściany oraz sufity były idealnie proste i gładkie. Aby uzyskać taki efekt, trzeba od początku prac wykończeniowych lub remontowych bardzo uważnie wykonywać każdy etap. W tym celu niezbędne są odpowiednie narzędzia.

Szpachlowanie - od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, kiedy można zacząć szpachlowanie tynków. W przypadku ścian cementowo-wapiennych trzeba odczekać 3-4 tygodnie od momentu ich położenia. Nieco krócej, bo 2-3 tygodnie potrzebne są, by tynk gipsowy dobrze związał i był gotowy do dalszej „obróbki”. Po upłynięciu niezbędnego czasu należy przygotować tynk, a więc oczyścić go z pyłu, odtłuścić, a następnie zagruntować. W przypadku remontu, który nie obejmował kładzenia świeżych tynków, wystarczy dokładnie oczyścić stary tynk z wszelkich zabrudzeń, w tym ze starych powłok malarskich. Wybór gruntu zależy od stopnia chłonności podłoża, a także od tego, czy zależy nam na zwiększeniu przyczepności.

Gruntowanie przypomina malowanie ścian. Do wykonania tej czynności potrzebny jest szeroki pędzel, przy którego pomocy pokrywa się ściany specjalnym środkiem chemicznym, a następnie pozostawia do wyschnięcia.

Niezbędne narzędzia do szpachlowania

Dokładnie czym jest szpachlowanie wyjaśnia www.kafelkowanie-katowice.pl, my natomiast skupimy się przede wszystkim na praktycznych aspektach. Aby przystąpić do szpachlowania, niezbędne są takie narzędzia, jak:

  • szpachelki,
  • paca,
  • mieszarka lub wiertarka z nakładką do mieszania,
  • papier ścierny lub siatka,
  • masa szpachlowa.

Jeśli mamy w planie wykończenie ścian w dużym pokoju lub w całym mieszkaniu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie szlifierki do gipsu, dzięki której wyrównamy i wygładzimy ściany po nałożeniu ostatniej warstwy szpachli, czyli gładzi gipsowej.

Masa szpachlowa – jaką wybrać?

Tak naprawdę najtrudniejszy jest wybór właściwej masy szpachlowej. Bardzo często konieczny jest zakup różnego rodzaju mas, w zależności od potrzeb. Jeśli naszym celem jest uzupełnienie ubytków w ścianie, zaklejenie pęknięć i rys, to najlepszym wyborem będzie elastyczna masa szpachlowa, określana również jako masa naprawcza. Nie nadaje się ona do pokrycia całych ścian. Najczęściej stosuje się ją na początku, aby zabezpieczyć najbardziej uszkodzone miejsca, a po jej wyschnięciu nakłada się gips szpachlowy, a więc warstwę wyrównującą.

Ostatnim etapem szpachlowania jest nałożenie na całej powierzchni ściany warstwy wygładzającej, czyli tzw. Gładzi, która nadaje się do późniejszego szlifowania.

Na rynku dostępne są masy szpachlowe różnych producentów, my nie wskażemy konkretnej, której należy użyć, gdyż wybór uzależniony jest od wielu czynników. Radzimy jednak, aby bardzo dokładnie wczytywać się w instrukcje podane przez producenta na opakowanie i postępowanie zgodnie z jego zaleceniami, gdyż tylko takie działanie gwarantuje nam uzyskanie satysfakcjonującego efektu.