Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Dąbrowa Górnicza

Drukuj

Od 14 września rozpoczną się główne wydarzenia Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej! Wielka muzyczna rywalizacja instrumentalistów z całego świata, koncerty w gwiazdorskiej obsadzie i liczne wydarzenia towarzyszące, to wszystko w Pałacu Kultury Zagłębia i na terenie miasta!

Narodowe flagi Meksyku, Korei Południowej, Kostaryki, Stanów Zjednoczonych, Francji, Japonii i dziewiętnastu innych państw zdobią główne ulice Dąbrowy Górniczej. To znak, że lada dzień rozpocznie się 13. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – główne wydarzenie międzynarodowego festiwalu, którego patronem jest słynny kompozytor z Dąbrowy Górniczej. Michał Spisak z całą pewnością byłby dumny ze swojego rodzinnego miasta, które nie zapomniało o jego wybitnych osiągnięciach, organizując przez 12 lat konkurs jego imienia. W tym roku konkurs przybrał formułę festiwalową dzięki organizatorom – Pałacowi Kultury Zagłębia, miastu Dąbrowa Górnicza, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – oraz wszystkim zaprzyjaźnionym instytucjom, które wsparły inicjatywę własnymi działaniami towarzyszącymi.

Mottem festiwalu stały się słowa jego patrona Muzyka musi wejść w społeczeństwo!”.

Od 14 do 23 września odbędą się liczne koncerty w gwiazdorskiej obsadzie. Pierwszym z nich będzie Koncert Inauguracyjny konkursu, podczas którego wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego z udziałem solistów – sławnego portugalskiego klarnecisty Vitora Fernandesa oraz waltornisty Pawła Cala, laureata poprzedniej edycji konkursu.

Koncert zostanie poprzedzony symbolicznym odsłonięciem muralu z wizerunkiem Michała Spisaka na ulicy 3 Maja 22 o godzinie 16:00, a o godz. 17:00 wernisażem wystawy pokonkursowej Międzyuczelnianego Konkursu na Projekt Plakatu 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (Galeria Sztuki PKZ). Tego dnia udostępniona zostanie również ekspozycja „Smak zwycięstwa” w holu głównym PKZ, prezentująca sylwetki zwycięzców poprzednich edycji konkursu.

15 i 16 września będziemy mieli okazję poznać uczestników wydarzenia nie tylko za sprawą ogólnodostępnych etapów przesłuchań, ale również dzięki minikoncertom, które odbędą się w Parku Zielona oraz Centrum Handlowym Pogoria – o 17:00.

15 września o 19:00 na głównej scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpi zespół znany ze scen na całym świecie – Carion Quintet, który zaprezentuje m.in. utwory Antonio Vivaldiego i Franza Liszta.

Kolejne dni, to kolejne etapy przesłuchań konkursowych, które są otwarte dla publiczności. III etap przesłuchań będzie miał charakter wieczornych koncertów, a uczestnikom na scenie towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego (20, 21, 22 września g. 17:00). Konkurs zostanie zwieńczony Koncertem Laureatów 23 września o 17:00. Tego dnia młodzi mistrzowie oboju, klarnetu i fagotu również zagrają z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej. Koncert będzie połączony z uroczystą galą wręczenia nagród.

Więcej informacji o konkursie i festiwalu, a także bilety na poszczególne wydarzenia można znaleźć na stronach palac.art.pl oraz spisakkonkurs.pl.