Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Dąbrowa Górnicza

Drukuj

W tym roku w Dąbrowie Górniczej tuż przed świętami Bożego Narodzenia świąteczną atmosferę będzie można poczuć w trakcie dwóch miejskich Jarmarków Bożonarodzeniowych – pod Bazyliką w Strzemieszycach oraz w Fabryce Pełnej Życia.

 

W organizację świątecznych jarmarków włączyły się nie tylko miejskie jednostki – Miejska Biblioteka Publiczna, Pałac Kultury Zagłębia, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Centrum Sportu i Rekreacji, ale także placówki oświatowe oraz dąbrowskie stowarzyszenia. W Fabryce Pełnej Życia zorganizują kiermasz rękodzieła oraz przedświąteczne warsztaty. W Strzemieszycach Wielkich stowarzyszenie Budzimy Strzemieszyce we współpracy z innymi organizacjami przygotowuje jarmark, który staje się lokalną tradycją – mówi Wojciech Juroff, naszelnik Wydziału Marki Miasta, Kultury i Sportu.

Spotkajmy się w Fabryce 16 grudnia

Wystartujemy sztuką „Eliksir” w wykonaniu nauczycieli MOPT-u, na którą zapraszamy dzieci 16 grudnia o g. 19:00. Będzie to wstęp do jarmarku, który w pełni rozkręci się w piątek 17 grudnia. Tego popołudnia – od 15:00 – czekają na wszystkich stragany wypełnione dekoracjami świątecznymi ręcznie wykonanymi przez uczniów dąbrowskich placówek oświatowych, członków stowarzyszeń i fundacji. Tego dnia nie może zabraknąć Mikołaja i Śnieżynek, których na pewno spotkacie w Fabryce. Ze sceny rozbrzmiewać będą świąteczne melodie w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych Klubu Helikon, Świetlicy Środowiskowej w Strzemieszycach, Miejskiej Orkiestry Dętej oraz zespołu Poczytalni.

Budynek Warsztatu zapełni się materiałami do wyrobu świątecznych wianków, stroików i kartek bożonarodzeniowych – które będzie można zrobić samodzielnie, pod okiem plastyków z Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pałacu Kultury Zagłębia. To nie koniec atrakcji! Podczas warsztatów literacko-wokalnych będzie można nagrać własnego mini audiobooka, pastorałkę czy kolędę. Pamiątkowa płyta z nagranym wykonaniem swojego utworu, będzie doskonałym świątecznym prezentem.

Sobota pod znakiem świątecznych smakołyków

W sobotę rano (18 grudnia) w Warsztacie kolejny dzień świątecznych, bezpłatnych warsztatów – tym razem organizowanych przez Fundację Fabryka Kulturalna. Własnoręcznie przygotowany wianek bożonarodzeniowy, anioł czy świąteczna świeca będą najpiękniejszym podarkiem. W godzinach popołudniowych warsztaty ustąpią miejsca „Targowi na Zielonym”, który będzie okazją do zaopatrzenia się w zdrowe, świąteczne wiktuały, przywiezione przez rolników i drobnych wytwórców. Nie zabraknie tradycyjnych wędlin, ekologicznego chleba i warzyw, domowych przetworów, kiszonek, miodów, pierników i wielu innych świątecznych pyszności. Będzie też nieco rękodzieła i naturalnych kosmetyków.

Niedziela – dwa jarmarki

W tym dniu będziecie mogli odwiedzić dwa miejsca – świąteczne atrakcję nadal będą czekały w Fabryce Pełnej Życia, ale także w Strzemieszycach Wielkich, pod bazyliką. W centrum od świtu dzięki TPDG, tradycyjnie już, wystawcy pokażą najpiękniejsze skarby Dąbrowskiego Jarmarku Staroci. A w Warsztacie FPŻ królować będzie rękodzieło – niepowtarzalne świece, ozdoby świąteczne, unikatowa biżuteria czy grafiki. Nad organizacją targu czuwać będzie Fundacja Fabryka Kulturalna.

Z kolei Stowarzyszenie Budzimy Strzemieszyce zaprasza na Jarmark w Strzemieszycach Wielkich, który rozpocznie się już o 9:00 przy Bazylice NSPJ. Pośród licznych atrakcji, poza występami artystycznymi Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”, będą czekały animacje z Apli Papli (własnoręczne wykonywanie bombek na choinkę), Bieg Skrzata, konkurs na bożonarodzeniowy stroik z materiałów eco. Będą też choinki dla mieszkańców (jako nagrody w konkursach) oraz sprzedaż konkursowych stroików (w celach charytatywnych na rehabilitację i leczenie bliźniaków Adasia i Zuzi Matula ze Strzemieszyc Małych).

——————-

Harmonogram Dąbrowskich Jarmarków Bożonarodzeniowych

Będzie świątecznie, nastrojowo, kolorowo, wyjątkowo!

Wstęp wolny! Czekamy na Was!

FPŻ

16 grudnia, czwartek:
godz. 19:00

budynek Warsztatu
– spektakl „Eliksir” – nauczyciele Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej dla dzieci
——————–

17 grudnia, piątek:
godz. 15:00-20:00

Plac Fabryki
– kiermasz rękodzieła, konkursy, kolędy i występy na scenie:
15:00 START JARMARKU ŚWIĄTECZNEGO
15:30 WYSTĘPY WOKALNE – KLUB HELIKON
16:00 CZYTANIE PERFORMATYWNE
16:15 WYSTĘPY WOKALNE – ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA STRZEMIESZYCE MAŁE
17:00 OFICJALNE OTWARCIE JARMARKU ŚWIĄTECZNEGO
17:15 MINI KONCERT MIEJSKIEJ OKIESTRY DĘTEJ
17:45 CZYTANIE PERFORMATYWNE
18:00 KONCERT „SWING SISTERS”
19:00 KONCERT – „POCZYTALNI I PRZYJACIELE”

Budynek Warsztatu
– warsztaty z rękodzieła i inne atrakcje z Pałacem Kultury Zagłębia i Miejską Biblioteką Publiczną:
15:00-19:00 warsztaty z rękodzieła – kartka zimowa/świąteczna
15:00-19:00 świąteczny kiermasz książek
15:00-19:00 wystawa „Hugon w podróży zimowej”
16:00-18:30 świąteczne studio nagrań
16:00-19:00 warsztaty handmade

———————-
18 grudnia, sobota:

godz. 09:00-12:00
budynek Warsztatu
– świąteczne warsztaty Fundacji Fabryka Kulturalna

godz. 14:00-18:00
budynek Warsztatu – Targ na Zielonym – ekobazar, czyli zdrowe, naturalne produkty i wyjątkowi ludzie z pasją w jednym miejscu

————————
19 grudnia, niedziela:

godz. 08:00-13:00
Plac Fabryki – Dąbrowski Jarmark Staroci

godz. 12:00-18:00
Budynek Warsztatu – Bazar Fabryczny

——————————————–

Strzemieszyce Wielkie, na terenie Bazyliki NSPJ

19 grudnia, 9:00- 18:00

  • występ Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”
  • animacje z Apli Papli (wykonywanie drewnianych bombek)
  • Bieg Skrzata wokół Bazyliki
  • konkurs na bożonarodzeniowy stroik (dla strzemieszyckich przedszkoli i szkół podstawowych)
    losowanie darmowych choinek