Drukuj

Na dworze zimno, w każdej chwili można spodziewać się śniegu. Przy takiej pogodzie trzeba liczyć się z różnymi trudnościami, nie można zapominać też o potrzebujących.

Niska temperatura to wielkie wyzwanie dla osób bez dachu nad głową. Przy takiej aurze nie można być obojętnym na los bezdomnych. Chroniąc się przed zimnem, często wybierają miejsca, które nie są bezpieczne, a przebywanie w nich może doprowadzić do wychłodzenia organizmu i nawet śmierci. Warto pamiętać też o starszych, samotnych czy schorowanych sąsiadach – zapytać, czy wszystko u nich w porządku, a w razie potrzeby pomóc, kupić leki czy zrobić zakupy spożywcze.

Zgłoszenia o bezdomnych, przebywających w czasie chłodów i mrozów w altankach na działkach, opuszczonych budynkach, wiatach śmietnikowych, prowizorycznych namiotach, klatkach schodowych czy piwnicach, przyjmowane są przez Straż Miejską – pod numerem 986.

Do końca marca działać będzie także specjalna infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, dotycząca pomocy bezdomnym. Na numer 987 może dzwonić każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również ci, którzy wiedzą gdzie przebywają bezdomni.

Mróz, śnieg czy wahania temperatury. Przy takiej pogodzie trzeba być gotowym na różne wyzwania i warto znać numery, które przydają się w trudnych sytuacjach.

  • 600 405 627 – Alba MPGK – zgłoszenia dotyczące zaśnieżonych i oblodzonych gminnych dróg i chodników.
  • 993, 32 258 47 73 – Pogotowie Ciepłownicze Tauron Ciepło – zgłoszenia dotyczące awarii i problemów z ogrzewaniem w mieszkaniu.
  • 994 – Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne Dąbrowskich Wodociągów – zgłoszenia dotyczące awarii i problemów z dostarczaniem wody.
  • 991 – Pogotowie Energetyczne Tauron Dystrybucja – zgłoszenia dotyczące awarii i przerw w dostawie prądu.
  • 32 262 44 10 – Centrum Zarządzenia Kryzysowego – zgłoszenia dotyczące nagłych i problematycznych zdarzeń, awarii i utrudnień.

Okres jesienno-zimowy to również czas trudniejszych warunków na drogach – bywa ślisko, szybciej zapada zmrok, pogarsza się widoczność. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, uważać muszą też piesi, którzy poruszają się poboczem czy przechodzą przez jezdnię.

Miejskie służby w Dąbrowie Górniczej przygotowały się na nadejście zimowej aury. W gotowości są m.in. pługopiaskarko-solarki i ciągniki, w magazynie czekają środki do posypywania dróg i chodników. Za ich stan odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.