Drukuj

By podkreślić wagę podpisanej w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, 10 grudnia po raz 73. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

– Gdzie ostatecznie zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu – tak blisko i tak małych, że nie widać ich na żadnej mapie świata. […] Jeśli te prawa nie mają tam znaczenia, nigdzie nie mają znaczenia. Bez skoordynowanych działań obywatelskich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie.

Powyższe słowa wypowiedziała Eleanor Roosevelt, która jako przewodnicząca Komisji Praw Człowieka ONZ była siłą napędową w tworzeniu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

W 2021 roku tematem przewodnim Dnia Praw Człowieka jest równość, która odnosi się do Artykułu 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw (…)”.

Słowa E. Roosevelt szczególnie mocno wybrzmiewają w kontekście pandemii, z którą dziś mierzy się niemal cały świat. Ten trudny czas pokazał, jak wiele zależy od nas samych, jak wiele można zrobić, gdy rozejrzymy się częściej wokół siebie i zadamy pytanie, co ja mogę zrobić, jak ja mogę pomóc? Byłoby trudniej mówić o prawach i równości, gdyby nie otwartość i solidarność ludzi.

W obchody 73. rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, włączył się także Związek Miast Polskich, który przygotował na ten dzień specjalny spot. Samorządowcy przypominają, że dokument proklamuje niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako człowiekowi – bez względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć, język, poglądy polityczne, pochodzenie narodowe lub społeczne, majątek, urodzenie lub inny status.