Drukuj

Stefan Pobideł, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej „Odrodzenie” i Danuta Lech, prezeska Dąbrowskiego Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie, zostali wyróżnienie „Złotym Laurem im. Adama Piwowara” za 2022 i 2023 rok. Nagrody wręczył Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

„Złoty Laur im. Adama Piwowara” jest indywidualnym, honorowym wyróżnieniem, przyznawanym przez prezydenta miasta za szczególne zasługi w działalności samorządowej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, sportowej czy społecznej.

Nagrody zostały wręczone 24 stycznia w Pałacu Kultury Zagłębia podczas Koncertu Noworocznego.

– Ten koncert jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy są miastu przychylni i życzliwi oraz angażują się i pracują na rzecz jego rozwoju. Nie mamy w mieście sali koncertowej, która pomieściłaby ich wszystkich – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Laudacje na cześć laureatów „Złotego Lauru” wygłosili Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” oraz Magdalena Mike, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Stefan Pobideł jest prawnikiem, studiował prawo na Uniwersytetach Jagiellońskim i Śląskim, pracę magisterską obronił pod kierunkiem prof. dr. hab. Tadeusza Zielińskiego, późniejszego Rzecznika Praw Obywatelskich. W 1986 roku współtworzył Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, zasiadał w Radzie Miejskiej Dąbrowy Górniczej pierwszej kadencji w latach 1990-1994. Redaktor naczelny pierwszego tomu „Encyklopedii Dąbrowy Górniczej”.

Fragment Laudacji na cześć Stefana Pobidła:

„(…) nasz laureat dokonał rzeczy, która sprawia, że patrzymy na niego nie tylko przez pryzmat – niewątpliwego – sukcesu zawodowego, ale i przez pryzmat miłości do miasta i jego historii. Nie tylko przez jedną czy drugą sprawę, którą załatwił jako prezes czy radny, ale przez pryzmat dziedzictwa kulturowego Dąbrowy Górniczej, którego popularyzacji i zachowaniu oddaje się z uporem od wielu lat”.

Danuta Lech działalność społeczną rozpoczęła w 1972 r. Wówczas organizowała tzw. pomoc sąsiedzką, czyli wsparcie osób starszych, wymagających pomocy w codziennych czynnościach – sprzątaniu, gotowaniu czy zakupach. Od 1998 r. prowadzi Dąbrowskie Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie. Wspiera m.in. bezdomnych, ubogich, chorych, samotne matki, organizuje dla nich żywność, odzież, wyprawki szkolne dla dzieci.

Fragment Laudacji na cześć Danuty Lech:

„(…) Laureatka niejednokrotnie doprowadziła do zmian w życiu wielu osób korzystających ze wsparcia Stowarzyszenia. Prowadząc swoje działania nie uczy tzw. wyuczonej bezradności. Korzystającym z pomocy – prócz przysłowiowej ryby – oferuje wędkę i pokazuje drogi wyjścia z kryzysu”.

„Złoty Laur”, którego patronem jest Adam Marceli Piwowar, pierwszy prezydent Dąbrowy Górniczej, do tej pory otrzymywali:

2009 – Kazimierz Kalaga

2010 – Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej

2011 – Fundacja Godne Życie

2012 – Marek Lipczyk

2013 – Ksiądz Andrzej Stasiak

2014 – prof. dr hab. Zygmunt Tlatlik

2015 – Wyższa Szkoła Biznesu

2016 – Janusz Kmiecik

2017 – Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych

2018 – Zbigniew Łukasik

2019 – Helmut Klabis

2021 – Zdzisława Dacko-Pikiewicz

2022 – Stefan Pobideł

2023 – Danuta Lech