Amfiteatr w Ząbkowicach przejdzie gruntowną modernizację

Amfiteatr w Ząbkowicach przejdzie znaczącą przemianę, stając się nowym centrum rekreacji dla mieszkańców. Projekt, który zdobył serca mieszkańców w Budżecie Obywatelskim, zakłada budowę tężni solankowej, pergoli oraz wielu udogodnień, które uczynią to miejsce idealnym na spacery i spotkania.

  1. Projekt „Amfiteatr pełen życia” zyskał poparcie w Budżecie Obywatelskim 2021 r.
  2. Inflacja i problemy na rynku budowlanym opóźniły realizację inwestycji.
  3. W maju 2023 r. wyłoniono wykonawcę, firmę Max-Bud1.
  4. Prace budowlane mają zakończyć się w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy.

Na terenie dawnego amfiteatru przy al. Zwycięstwa w Ząbkowicach powstanie nowa tężnia solankowa, wykonana z drewna modrzewiowego. Będzie to centralny punkt nowo zagospodarowanego terenu, który ma przekształcić się w tętniące życiem miejsce spotkań i rekreacji. Nie zabraknie także pergoli, ławek i nowoczesnego oświetlenia, które podkreślą urok tego miejsca.

Piotr Drygała, naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego, przypomina: „Zaczęliśmy od zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadania. Już na tym etapie, w związku z rozpędzającą się inflacją, zostały one podwyższone do kwoty 1 mln 100 tys. zł”. Mimo to, trudności na rynku budowlanym, wywołane pandemią koronawirusa oraz atakiem Rosji na Ukrainę, znacząco wpłynęły na realizację projektu.

W pierwszym postępowaniu przetargowym nie wpłynęła żadna oferta. Kolejne przetargi również nie przynosiły satysfakcjonujących rezultatów, gdyż oferty przekraczały założony budżet. Dopiero czwarte postępowanie, przeprowadzone w maju tego roku, zakończyło się sukcesem, kiedy udało się wyłonić wykonawcę – firmę Max-Bud1. Firma ta zaoferowała wykonanie prac za kwotę 1 mln 23 tys. zł, co pozwoliło na podpisanie umowy.

Prace nad realizacją projektu mają zakończyć się w ciągu czterech miesięcy od podpisania umowy. W planach jest również montaż liter przestrzennych tworzących napis „ZĄBKOWICE”, a także postawienie nowych ławek, koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Istniejące betonowe ławki zostaną pokryte drewnianymi siedziskami. Dodatkowo, wyznaczone zostaną miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych, co ułatwi im dostęp do nowo powstałej tężni.

Realizacja tego projektu nie była łatwa, jednak dzięki zaangażowaniu mieszkańców i władz lokalnych, wkrótce Ząbkowice zyskają nowe, atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu. Nowa tężnia solankowa z pewnością stanie się popularnym miejscem spacerów i spotkań wśród mieszkańców dzielnicy.


Na podst. UM Dąbrowa Górnicza