Jakie korzyści wynikają z zamontowania wewnętrznych i zewnętrznych rolet okiennych? Czym właściwie są i na co zwracać uwagę podczas ich wyboru? Kiedy najlepiej je montować i czy w ogóle warto? Te i wiele innych pytań zadaje sobie zapewne wielu ludzi myślących o tym, by nabyć rolety okienne. Ilość niewiadomych może skutecznie zniechęcić, dlatego postanowiliśmy w prosty sposób rozwiać wszelkie wątpliwości związane z postawionymi na wstępie pytaniami.
Czym są rolety do okien?
Rolety okienne to system zasłonowy montowany po zewnętrznej oraz wewnętrznej stronie okna. Wariant pierwszy charakteryzuje się on aż sześcioma atrakcyjnymi atrybutami znacząco wpływającymi na życie codzienne w użytkowanych pomieszczeniach. Zalicza się do nich ochrona budynku przed włamaniem, zwiększenie prywatności domowników, stworzenie dodatkowej warstwy akustycznej, która tłumi dźwięki dobiegającego zza okna, zatrzymywanie ciepła w budynku zimową porą oraz nie wpuszczanie go do niego latem. Zewnętrzne rolety do okien najlepiej uwzględniać już na etapie projektowania domu, ponieważ wówczas skrzynkę rolety umieścić możemy w napdrożu okna, co sprawia, że mamy możliwość jej zabudowy i ukrycia. Spośród czterech rodzajów wyróżnianych na podstawie miejsca ulokowania rolety zewnętrznej, tylko jeden z nich nadaje się do jej montażu na już wykończonym budynku, natomiast drugi wymaga wówczas remontu stolarki okiennej. Poniżej przedstawiamy wszystkie rodzaje:
- naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
- natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym, jak i starym budownictwie
- podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
- RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
Zasłony zewnętrzne są proste, jeśli chodzi o budowę i składają się z niewielu głównych elementów:
- skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
- prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
- pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
- napęd elektryczny lub manualny
Ich montaż jednak nie jest już taki łatwy i najlepiej zlecić go specjalistom. Warto również pamiętać, aby wybierać napęd elektryczny. Nowoczesne rolety są niezwykle komfortowe w użytkowaniu oraz zapewniają wiele ciekawych rozwiązań technologicznych (na przykład inteligentne sterowanie).
Rolety na miarę oraz wewnętrzne z kolei posiadają spory potencjał dekoracyjny. Montowanie ich w domu nadaje wystrojowi wnętrz ciepła i przytulnego klimatu, przy tym zachowując swoją funkcję ochronną przed słońcem. Ich dużą zaletą jest również fakt, że ich montaż oraz demontaż bardzo często nie wymaga wiercenia dziur w ścianach, przez co nazywa się je roletami bezinwazyjnymi. Ściągnięcie ich i założenie trwa wówczas dosłownie kilka minut, co jest niezwykle przydatne w przypadku pomieszczeń, w których planujemy remont lub zmianę aranżacji. Upraszcza to również proces mycia tkaniny rolety oraz okna.
Czy warto montować rolety na wymiar?
Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Rolety na wymiar idealnie dostosowane do stolarki okiennej prezentują się na fasadzie budynku niezwykle okazale, nadając jej tym samym nowoczesnego i indywidualnego charakteru. Należy również pamiętać o ogromie funkcji, jakie rolety i żaluzje pełnią w życiu codziennym domowników. Poza wspomnianą przed chwilą funkcją ozdobną, stanowią również dodatkową warstwę akustyczną, zapobiegają włamaniom, chronią naszą prywatność, zatrzymują ciepło w budynku porą zimową, a letnią chronią go przed przegrzewaniem i nadmiernym nasłonecznianiem. Warto decydować się na wybór nowoczesnych rolet elektrycznych, które pozwalają wykorzystać w pełni ten zadziwiająco duży potencjał drzemiący w systemach zasłonowych.