Po raz ósmy na świecie i po raz czwarty w Dąbrowie Górniczej akcja, która wyzwala nieprawdopodobną energię, daje siłę do działania – czyli protest w formie tańca Nazywam się Miliard/ One Billion Rising!

Tańczymy i protestujemy w Polsce w kilkudziesięciu miejscowościach jednocześnie. Dlatego w Walentynki, 14 lutego o g. 17:00 również w Dąbrowie Górniczej, na terenie CH Pogoria, odbędzie się nietypowy gest wsparcia ofiar przemocy. Mieszkańcy miasta i okolic, już po raz czwarty wezmą udział w tanecznej, międzynarodowej akcji One Billion Rising (Nazywam się Miliard) organizowanej przez kobiety z całego świata.

Nazywam się Miliard to wyjątkowa akcja w formie tańca, skierowana przeciwko wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Co roku na świecie do protestu przyłącza się ponad 200 krajów. Inicjatywę zapoczątkowała amerykańska pisarka, Eve Ensler. W ramach akcji – 14 lutego, miliony osób wychodzą na ulice i place swoich miast, by propagować kampanię poprzez taniec. Skąd wziął się ten pomysł? Organizatorzy kampanii uznali, że to właśnie taniec jest elementem wspólnym dla wszystkich kobiet, a tańcząc kobiety mają pełną kontrolę nad swoim ciałem.

Celem polskiej odsłony akcji noszącej nazwę Nazywam się Miliard jest okazanie solidarności i wsparcia dla wszystkich kobiet w naszym kraju i na świecie, które doświadczają przemocy.

Solidarnie z ofiarami przemocy

W geście solidarności z maltretowanymi kobietami, w środę 14 lutego, o g. 17:00 na terenie CH Pogoria zostanie wykonany specjalny układ taneczny – taki sam, jak we wszystkich miejscowościach, które włączyły się w akcję na całym świecie. Taniec przygotowany jest również w układzie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a tekst przetłumaczony jest na język migowy.

– W akcji Nazywam się miliard może wziąć udział każdy, kto chce powiedzieć NIE przemocy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wystarczy pojawić się 14 lutego w CH Pogoria i zatańczyć wspólnie z innymi – zachęca Monika Siulińska współorganizatorka akcji.

W tym roku akcja „Nazywam się Miliard – Dąbrowa Górnicza” odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza. Do akcji przyłączyły się licznie stowarzyszenia, fundacje oraz dąbrowskie szkoły. Wspólnie zaprotestujemy przeciwko przemocy wobec kobiet.

W tym dniu na terenie galerii pojawią się również grupy wsparcia dla osób, które doświadczyły przemocy. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie można uzyskać wszelkich, niezbędnych informacji – gdzie szukać pomocy i wszelkiego wsparcia. Co ważne – na fachową pomoc mogą liczyć wszyscy. Przemoc bowiem może dotknąć każdego: kobiety, mężczyzn, dzieci, a także osoby starsze.

Na wszystkich zainteresowanych będą czekać wykwalifikowani specjaliści z:

  • Ośrodka Interwencji Kryzysowej (siedziba Dąbrowa Górnicza, ul. 3 Maja 22)
  • Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (siedziba Dąbrowa Górnicza Aleja J. Piłsudskiego 2)
  • Klubu Integracji Społecznej (siedziba Dąbrowa Górnicza Aleje J. Piłsudskiego 2).