Jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe?

Wada wzroku jest problemem, która dotyka bardzo dużej części populacji. Soczewki pozwalają w skuteczny sposób skorygować widoczność, która może być nieostra i zamazana dla osób z nieprawidłowo zogniskowanym obrazem, za który odpowiada plamka żółta. Obok okularów są to najczęstsze szkła używane do poprawnej korekcji oczu. Przed ich używaniem warto jest dokładnie zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat ich poprawnego wyjmowania oraz zakładania.

Przed pierwszym założeniem nowych soczewek warto upewnić się, że są one przechowywane prawidłowo. Najlepiej, gdyby szkła były przechowywane w specjalnie do tego przystosowanym pojemniku, które wcześniej zostało wypełnione płynem pielęgnacyjnym.

Pojemnik na soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe muszą znajdować się w pojemniku posiadającym osobne otwory na każdą z nich.

Pojemnik ma być szczelny, a otwierać powinny go tylko osoby, które wcześniej w prawidłowy sposób umyły ręce.

Oprócz tego nie warto przykładać do oka soczewek, które znajdowały się w pudełku niezalanym specjalnym płynem pielęgnacyjnym, zapewniającym im dodatkową ochronę podczas przechowywania.

Płyn pielęgnacyjny do soczewek kontaktowych

Najlepszy płyn powinien być uniwersalny. Soczewki muszą dać się nim odkażać, dezynfekować, płukać oraz czyścić. Dzięki temu to, co ostatecznie ma zostać nałożone na gałki oczne, będzie bezpieczne i nie spowoduje niepotrzebnych zakażeń w czasie użytkowania.

Jak prawidłowo zakładać soczewki

Zakładanie soczewek kontaktowych nie jest niczym trudnym, jednakże ze względu na styczność gałek z ciałem obcym procedura może powodować dyskomfort i strach u niektórych osób. Mimo wszystko warto pamiętać, że soczewki zostały skonstruowane tak, by w żaden sposób nie podrażnić oczu, a ich poprawne przechowywanie zapewnia wysokie bezpieczeństwo nakładania.

Etap 1 – Mycie rąk

Przed jakimkolwiek zakładaniem soczewek należy umyć ręce! Znajduje się na nich pełno zarazków i innych drobnoustrojów, które mogą wywołać stan zapalny i inne nieprzyjemne objawy oczu.

Do mycia ze spokojem można użyć zwykłego mydła w płynie. Całość wykonuje się standardową procedurą siedmiu kroków, którą można znaleźć w internecie.

Etap 2 – Wyciąganie soczewek

Soczewki należy wyciągnąć dopiero po umyciu. Podczas wyciągania warto wyrobić sobie nawyk rozpoczynania od tej samej soczewki każdego dnia. 

Ważne, żeby pod pudełkiem rozłożyć ręcznik papierowy. Dzięki temu zabezpieczy się soczewkę przed ewentualnym upadkiem.

Zawartość komory z płynem należy wylać w całości na dłoń. Następnie trzeba lekko podnieść soczewkę palcem wskazującym, tak by bez problemu do niego przylegała.

Etap 3 – Zakładanie soczewek

Przed ostatecznym założeniem warto przyjrzeć się soczewce, aby być pewnym, że nie ma na niej żadnych zagięć albo innych zanieczyszczeń.

Jeżeli brzegi soczewki nie są proste, oznacza to, iż jest ona wywinięta na drugą stronę. W tym celu należy położyć ją z powrotem na dłoni i docisnąć od strony wypukłej, aby przywrócić jej podstawową formę.

Dłonią, w której trzyma się soczewkę, należy palcem środkowym naciągnąć dolną powiekę oka. Drugą ręką wolną czynność trzeba powtórzyć dla powieki górnej.

Ostatnim etapem jest włożenie soczewki na oko. Wystarczy tylko lekko dopchnąć ją do gałki, aby dobrze przywarła.

Zakładanie soczewek – informacje dodatkowe

  • Zawsze warto poruszać i pomrugać lekko okiem, aby soczewka wygodniej się umiejscowiła. 
  • Na początku może wystąpić lekki ból oczu, który szybko minie.
  • Makijaż albo inne czynności wokół oka należy wykonać już po nałożeniu soczewki.

Zakładanie soczewki nie jest skomplikowanym procesem, a jego prawidłowe wykonanie pozwoli nabrać wprawy i cieszyć się lepszym wzrokiem.