Dwie dąbrowianki zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu „Lady D. – Dama z Niepełnosprawnością”. Do grona zasłużonych osób dołączyły: Aleksandra Dul oraz Olga Górnaś-Grudzień, które pomimo niepełnosprawności osiągają życiowe sukcesy, realizują swoje pasje i są inspiracją dla innych.
Co robią na co dzień wyróżnione dąbrowianki?
Pani Aleksandra jest nauczycielem języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej. Lubi uczyć i jest przekonana, że nauka języka angielskiego to przede wszystkim nauka o tym jak wykorzystać język obcy jako narzędzie do komunikacji i dialogu z drugim człowiekiem, do budowania mostów i likwidowania barier wynikających z uprzedzeń, przesądów, czasami strachu i niezrozumienia różnic kulturowych. Od lat angażuje młodzież we wszelkie działania polegające na współpracy z instytucjami zagranicznymi, takimi, które poszerzają światopogląd i dają im możliwości do kontynuowania nauki na uczelniach europejskich.
Pani Olga od 17 lat pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej. Od wielu lat jej pasją jest żeglarstwo, do którego zachęca dzieci i młodzież jak i osoby niepełnosprawne szkoląc je jako instruktor teoretycznie i praktycznie. Reprezentuje także Kadrę Narodową Żeglarzy Niepełnosprawnych, dzięki czemu startuje w regatach żeglarskich nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wielokrotnie reprezentując Polskę na zawodach międzynarodowych zdobyła czterokrotnie złoty medal i raz srebrny na Mistrzostwach Europy w Żeglarstwie Regatowym Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs „Lady D. – Dama z Niepełnosprawnością” powstał z inicjatywy Senatora Marka Plury w 2002 roku, a wyróżnienia są przyznawane kobietom, które pomimo zmagania się z własną niepełnosprawnością, realizują siebie i odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach życia. Konkurs ma edycje powiatowe/miejskie oraz finał wojewódzki.
2