Drukuj

Trzech zawodników Dąbrowskiego Klubu Karate trenujących w Akademii Karate Kyokushin: Maksymilian Olczyk, Jakub Wiślak i Mikołaj Michalik otrzymało powołanie do składu Reprezentacji Polski i wystartowało w Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w TAURON Arena Kraków. Dwóch z nich dotarło do finałów. Mikołaj Michalik zdobył brązowy medal w konkurencji kata młodzików a Maksymilian Olczyk był tuż za podium na czwartym miejscu.

Kwalifikacja do reprezentacji i start w Mistrzostwach Świata to olbrzymi sukces i nie lada wyczyn szkoleniowy i organizacyjny w obecnych realiach pandemii. Bardzo dobrze zaprezentowała się cała dąbrowska reprezentacja. Wszyscy zawodnicy wystartowali zarówno w konkurencjach technicznych kata jak i kumite. O ile start dąbrowian w kata został uwieńczony miejscem medalowym to niestety w kumite szczęście nie dopisało. Po ostrych walkach, w mocno i licznie obsadzonych kategoriach wagowych, zarówno Kuba jak i Maks, obydwaj musieli uznać przewagę i zwycięstwo swych przeciwników, już w pierwszych walkach. Mikołaj pokonał swego pierwszego przeciwnika, jednak mimo świetnej walki musiał uznać zwycięstwo kolejnego. Funkcje opiekunów i trenerów dąbrowskiej reprezentacji pełnili Artur Sroka i Norbert Sroka wspierani przez rodziców zawodników.

Znalezienie się wśród najlepszych zawodników świata i udział w mistrzostwach to olbrzymi honor i wyróżnienie. Jesteśmy bardzo dumni z występu naszych zawodników. Po starcie i medalu w Mistrzostwach Europy wiedziałem, ze chłopaki są dobrze przygotowani i stać ich na naprawdę wiele. Znając ich możliwości, widząc wcześniejszy start w Mistrzostwach Europy, to jakie mają nastawienie i jak poradzili sobie ze stresem podczas startu w zawodach tak wysokiej rangi, byłem pewien, że i tutaj dadzą z siebie wszystko. Ten start to sukces całej drużyny i niesamowite doświadczenie. To pierwszy w ponad 40-to letniej historii dąbrowskiego ruchu karate kyokushin start w tej rangi zawodach i pierwszy medal. Bardzo miłe, że zbiega się z obchodami 35-lecia działalności Dąbrowskiego Klubu Karate. Nie wiem ilu dotychczas trenujących w Dąbrowie Górniczej marzyło o takim wyniku ale teraz wiemy, że jest to możliwe – mówi sensei Artur Sroka 4 dan, trener zawodników.

Nigdy też w historii karate kyokushin zawody tej rangi nie odbywały się w Polsce, a nawet w Europie. Była to głównie domena Japonii. W tym roku pierwszy raz w historii, w sercu Europy, w królewskim mieście Krakowie gościliśmy najlepszych karateków z całego świata, którzy rywalizowali o tytuł Mistrza Świata. Do udziału w imprezie zgłosiło się 690 zawodniczek i zawodników z ponad 30 krajów – z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Głównym organizatorem tego wydarzenia był Małopolski Okręgowy Związek Karate, który w tym zakresie działa w porozumieniu z Polskim Związkiem Karate (PZK) oraz Światową Federacją Kyokushin (KWF). Patronat honorowy nad mistrzostwami objął Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem głównym mistrzostw było Województwo Małopolskie, a sponsorem strategicznym mistrzostw TAURON Polska Energia S.A