Drukuj

Z początkiem lutego dzieci z Przedszkola nr 36 na kilka miesięcy opuszczą placówkę na osiedlu Kasprzaka. Budynek, współdzielony przez przedszkolaków z filią Żłobka Miejskiego, przejdzie w tym czasie modernizację.

Przebudowę – w systemie zaprojektuj i wybuduj – za ponad 6,7 mln zł miasto zleciło konsorcjum, na czele którego stoi firma Częstobud. To przedsiębiorstwo, które w zeszłym roku zmodernizowało Przedszkole nr 9 przy ul. Górniczej.

Planowana na osiem miesięcy inwestycja całkowicie odmieni placówkę przy ul. Tysiąclecia 23. Wiadomo, że w efekcie przebudowy żłobek miejski przeprowadzi się na parter, a charakterystyczne tarasy od strony kortów tenisowych zostaną zabudowane. Dzięki temu przedszkole zyska dodatkową przestrzeń na piętrze.

– Każde pomieszczenie będzie miało dostęp do toalety, a każda sala na parterze zyska wyjście na zewnątrz – zapowiada wiceprezydent Damian Rutkowski.

Modernizację przejdzie także zaplecze kuchenne, która zostanie wyposażone w nowe urządzenia.

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Standardowo, jak przy każdej termomodernizacji dąbrowskiej placówki oświatowej, w zakresie prac są również m.in. wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, modernizacja systemu wentylacji oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej i hydrantowej. Dzięki nim budynek zostanie dostosowany do przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych.

Do wymogów przepisów przeciwpożarowych zostanie także dostosowana droga dojazdowa do przedszkola (minimum 4 m szerokości), która przy okazji zyska nową nawierzchnię. Oczywiście przed wejściem do budynku powstanie także pochylnia

– Zrobimy wszystko od „a” do „z”, by placówka mogła służyć mieszkańcom przez kolejne kilkadziesiąt lat – podsumowuje Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

2021.12.16 DG - Dąbrowskie przedszkola: po remoncie, remontowane i przed remontem. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

W sumie z udziałem unijnego dofinansowania w latach 2020-2022 zaplanowano w Dąbrowie Górniczej modernizację dziewięciu przedszkoli. Prace zakończyły się już w przedszkolach nr 1, 4, 9, 14, 29 i 39, a trwają w „dwudziestce”. Poza Przedszkolem nr 36 w 2022 roku modernizowane będzie również przedszkole nr 32.