Drukuj

Chcemy współtworzyć Dąbrowę przyjazną osobom starszym – mówi Zbigniew Łukasik, przewodniczący Rady Seniorów.

Michał Syska: Nowa kadencja, nowa rada i nowy przewodniczący. Proszę przyjąć serdeczne gratulacje!

Zbigniew Łukasik: – Dziękuję! Jesteśmy jako nowa Rada Seniorów pełni zapału do pracy, mamy sporo pomysłów i planów. Czujemy też dużą odpowiedzialność, wszak osoby starsze stanowią około jednej trzeciej ogółu mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Mamy dobre rozeznanie w ich problemach i chcemy, by nasze doświadczenie było wykorzystane w zarządzaniu miastem.

Jaki stawiacie sobie najważniejsze cele?

– W największym skrócie: chcemy wyprowadzić seniorów z domów, by włączać ich w życie miasta. Tworzenie warunków do spotkań, rekreacji, aktywności sportowej i turystycznej, udział w kulturze – to wszystko obszary, którymi będziemy się zajmować w Radzie. Swoją rolę widzimy jako ciało inicjujące dyskusję, opiniujące poszczególne polityki miejskie oraz integrujące dąbrowskich seniorów.

Zapewne macie już sporo pomysłów na konkretne działania.

– Tak. Planujemy organizację targów senioralnych, które pozwolą osobom starszym zapoznać się z ofertą organizacji społecznych i instytucji. Konieczne wydaje się stworzenie bazy wszystkich jednostek i organizacji, które świadczą usługi na rzecz osób starszych. W czerwcu odbędzie się Senioriada. Chcemy też organizować w dzielnicach Olimpiady Senioralne.

Zmiany demograficzne spowodują, że wśród nas będzie przybywać osób starszych. To spore wyzwanie dla całego społeczeństwa.

– Dokładnie! Dlatego pracujemy nad akcją „Poznaj swojego seniora! ”, poprzez którą chcemy uczyć sąsiadów, jak współżyć z osobami starszymi. Planujemy przeglądy przestrzeni publicznych tak, by odpowiadała ona zapotrzebowaniu seniorów. Czasami od sposobu ustawienia ławki przed blokiem zależy, czy osoby starsze spędzają czas na świeżym powietrzu w swoim sąsiedztwie.

To samo dotyczy urządzeń sportowych pod chmurką. Będziemy rozmawiać z instytucjami miejskimi o ofercie dla seniorów. Poruszymy też temat dostępności różnych usług publicznych, na przykład transportu.

Nowej Radzie Seniorów pracy zatem nie zabraknie.

– Plany mamy ambitne, ale wyzwania są poważne. Dla wielu osób starszych barierą do aktywności społecznej jest nie tylko stan zdrowia, ale również stan portfela. Chcemy, by w naszych inicjatywach, np. turystycznych, mogli uczestniczyć wszyscy chętni, niezależnie od stopnia zamożności. Będziemy też w naszych działaniach kładli szczególny nacisk na kwestię pozyskiwania funduszy z grantów adresowanych do osób starszych. Przede wszystkim zależy nam na tym, by mądrość seniorów była wykorzystywana do zarządzania miastem.

– Dziękuję za rozmowę.

WAŻNE TELEFONY

668 156 253 – Rada Seniorów

798 514 955 – infolinia dla seniorów (czynna w dniach roboczych w godz. 9:00-13:00; wolontariusze pomogą wykupić leki, zrobić zakupy, załatwić proste sprawy urzędowe, rozliczyć PIT).

Zdjęcie: Prezydent Marcin Bazylak i Rada Seniorów III kadencji. Fot. Dariusz Nowak