UM Dąbrowa Górnicza: Nadzwyczajne odkrycie w Dąbrowie Górniczej

2 min czytania

Skamieniałości nieznanego dotąd naukowcom płaza odnaleziono w posadzkach Pałacu Kultury Zagłębia. Nowy, przypominający salamandrę gatunek już zyskał adekwatną do miejsca nazwę Ambystoma Culturis.

Przypadkowego odkrycia dokonał dr Piotr Nowakowski, geolog, który odwiedził Pałac Kultury Zagłębia z okazji urodzinowego koncertu PKZ 11 stycznia 2022. Posadzki w holu głównym uważane dotąd za marmurowe okazały się być wypolerowanym piaskowcem, w którym znaleziono skamieniałości z epoki triasu i kredy. Oprócz skamieniałych czaszek nowego gatunku płaza, w posadzkach odnaleziono pozostałości po koralowcach oraz szczątki belemnitów i amonitów.

Nieinwazyjna metoda wydobycia kodu genetycznego pozwoliła określić wygląd nowego gatunku. Miał on ok. 6 cm długości wraz z ogonem i charakteryzował się dużą w stosunku do tułowia głową, przy której znajdowała się para skrzeli zewnętrznych. Jego naturalnym środowiskiem był zbiornik słodkowodny. Skupisko skamieniałości wskazuje, że zwierzęta te żyły w grupach liczących po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt osobników.

Ambystoma Culturis, bo taką nazwę nadano nowemu gatunkowi, żyła na terenie Polski ok. 230 mln lat temu i przypominała żyjącego w naszych czasach aksolotla, czyli salamandrę meksykańską mówi dr Piotr Nowakowski.

Pałac to nie tylko skarbnica kultury

Pałac Kultury Zagłębia rozpoczął swą działalność w 1958. Jego socrealistyczny gmach znajduje się w rejestrze zabytków od 1979, co uniemożliwia w najbliższym czasie przeprowadzenie prac wydobywczych. Naukowcy wraz z konserwatorem zabytków podjęli działania, które wkrótce mają umożliwić dokładne poznanie gatunku Ambystoma Culturis.

** Okazuje się, że pałac to skarbnica nie tylko kultury, ale również geologicznych niespodzianek. Kto wie, może salamandra stanie się nowym symbolem PKZ** mówi Grzegorz Drygała, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia.

Temat znaleziska szybko podjęli też pracownicy pałacu, którzy stworzyli grafiki kulturalnej salamandry i wystąpili z inicjatywą zamiany figury Bobra Dąbrowiaka przy fontannie na placu Wolności na statuę nowo odkrytego płaza.

Dama z salamandrą aut. Karolina Nowak

Kolejne odkrycia naukowców potwierdzają hipotezę, że to na terenach dzisiejszej Dąbrowy Górniczej narodziła się cywilizacja. Coś, co intuicyjnie czuliśmy jako mieszkańcy, zyskuje naukową podbudowę mówi Michał Syska, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. marki miasta, kultury i sportu.

Zanim ruszą dalsze prace badawcze, wszyscy goście pałacu, którzy przybędą na koncert, spektakl, seans filmowy, wystawę sztuki lub zajęcia edukacji artystycznej mogą podziwiać skamieniałości w holu głównym Pałacu Kultury Zagłębia od strony kawiarni.Pracownicy pałacu zadeklarowali pomoc w odnalezieniu odpowiedniego fragmentu podłogi.

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/nadzwyczajne-odkrycie-w-dabrowie-gorniczej/

Autor: krystian