Dzień po dniu piątek 22 oraz sobotę 23 września w Fabryce Pełnej Życia odbędą się dwie konferencje otwarte dla mieszkańców.
22 września – Energia społeczna zasilana samorządnością
Dowiedz się więcej na temat energii społecznej, którą możesz współtworzyć. Aby działać aktywnie potrzebujemy niesformalizowanej koalicji na rzecz dobrej, upodmiotawiającej energii społecznej. Koalicji osób aktywnych, promieniujących i zarażających innych aktywnością. Potrzebujemy porozumienia praktyków dobrej energii społecznej. Chcesz zostać jednym z nich – przyjdź 22 września do Fabryki Pełnej Życia.
13.30 Rejestracja
14.00 Otwarcie
- Marcin Bazylak, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
14.05 Samorząd generatorem energii społecznej – jak wzmocnić i przygotować do tej funkcji samorząd?
- moderator: Magdalena Mike, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dabrowa Górnicza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
- dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, wiceprezes zarządu Fundacji SocLab
- prof. Rafał Matyja, Uniwersytetu Ekonomiczny w Krakowie
- dr Cezary Trutkowski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
- Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego (łączenie Online)
15.10 Samorząd generatorem energii społecznej – co w praktyce już działa lokalnie
- moderator: Piotr Drygała, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dabrowa Górnicza ds. społeczeństwa obywatelskiego
- Renata Solipiwko, Ochotnicza Straż Pożarna w Ujejscu
- Alicja Kowalska, Stowarzyszenie Civitas
- Danuto Kundys, Stowarzyszenie Równe Babki
- Łukasz Kolber, Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych
- Dawid Bochenek, aktywista, społecznik
Podsumowanie
- prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej forum
17.30 Zespół Redakcyjny: „Samorząd generatorem energii społecznej”
23 września – Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne?
Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne? Tak brzmi tytuł konferencji, którą Fabryka Pełna Życia organizuje razem z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. W trakcie wydarzenia będzie mowa o energii społecznej, o autonomii obywatelskiej, o projektowaniu systemów sztucznej inteligencji, o seniorach w przestrzeni publicznej, o mieście opiekuńczym i o wielu innych sprawach kluczowych dla naszych miejskich przyszłości. Bardzo interesujący program, znakomici naukowcy i nowatorzy. Konferencja jest częścią projektu NEST, który odpowiada na złożoność problemów współczesnego świata i podpowiada spójną metodę działania w kontekście dokonującej się transformacji energetycznej.
W projekcie Networking Ecologically Smart Territories (NEST, Usieciowione i ekologicznie inteligentne terytoria) chodzi o zweryfikowanie następującej hipotezy: odejście od obecnego modelu proletaryzującej gospodarki przemysłowej wymaga dywersyfikacji cyfrowej. Podejmowane w ramach projektu NEST interwencje badawcze, artystyczne i obywatelskie wypływają z przekonania, że nie muszą to być wcale zmiany na gorsze, o ile tylko zostawimy je w rękach lokalnych społeczności, zapewniając im instytucjonalne wsparcie, przestrzeń i środki do ich przeprowadzenia.
09:45 – 10:00 OTWARCIE KONFERENCJI
- Marcin Bazylak, Prezydent Dąbrowy Górniczej
- Wojciech Czyżewski, Prezes Zarządu Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o.
10:00 – 12:00 SESJA I. Prowadzenie Michał Krzykawski
- 10:00 – 10:30 Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego – Rola nauki w tworzeniu dobra wspólnego. Przypadek „miasta nauki”
- 10:30 – 11:00 Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, profesor honorowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – Generatory energii społecznej
- 11:00 – 11:30 Monika Kostera, Uniwersytet Warszawski -Dezalienacja pracy – przeciwko entropii
- 11.30 – 12:00 Dyskusja
12.00 – 13:30 DYSKUSJA PANELOWA – Dobra wspólne. Od teorii do praktyk
- Joanna Erbel, Maciej Łepkowski, Jan Zygmuntowski (CoopTech), Wojciech Czyżewski (Fabryka Pełna Życia), Katarzyna Janota, Kuba Kulesza, Agnieszka Zgud (Grupa Robocza).
- Moderacja: Michał Krzykawski
13.30 -14.30 Przerwa kawowa
14:30 – 16:30 SESJA II. Prowadzenie Ania Malinowska
- 14:30 – 15:00 Elżbieta Ostrowska, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Senior w przestrzeni publicznej – obecny czy wykluczony?
- 15:00 – 15:30 Mariusz Sokołowicz, Uniwersytet Łódzki – Jak rozmawiać o miejskich dobrach wspólnych z mieszkańcami? O demokracji deliberatywnej w polskich samorządach.
- 15:30 – 16:00 Kacper Pobłocki, Uniwersytet Warszawski – W stronę miasta opiekuńczego? Postkapitalizm i przyszłość wspólnot miejskich.
- 16:00 – 16:30 Dyskusja
16.30 – 16.50 Przerwa kawowa
16.50 – 18.30 SESJA III. Prowadzenie Karolina Lebek
- 16:50 – 17:20 Michał Krzykawski, Uniwersytet Śląski – Ekonomia współtwórcza jako ekonomia dóbr wspólnych?
- 17:20 – 17:50 Agnieszka Karpiel, Jessica Kufa, Uniwersytet Śląski – Przedstawienie wyników badań jakościowych przeprowadzonych wśród pracowników i pracownic Huty Katowice
- 17:50 – 18:30 Dyskusja podsumowująca