Drukuj

Szpitalny Odział Ratunkowy w dąbrowskim szpitalu otrzyma 15 mln zł z Funduszu Medycznego. Środki pozwolą na adaptację pomieszczeń w nowym budynku przy ul. Struga i przeniesienie tam oddziału.

Projekt zakłada wykonanie SOR-u w niewykończonej jeszcze części parteru nowego budynku Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Pozwoli to na rozdział SOR na część „otwartą” (przyjęcia i segregacja pacjentów) oraz „zamkniętą”, na której wykonywane są badanie i czynności ratujące życie. Poza tym możliwe będzie powiększenie przestrzeni segregacji i oczekiwania pacjentów, stworzenie poczekalni dla osób towarzyszących pacjentowi, przygotowanie nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni dla pracowników szpitala i ratowników medycznych, by pomoc udzielana była jak najszybciej.

Szybsza pomoc w lepszych warunkach

Jak podkreślają przedstawiciele ZCO, dodatkowo zaletami tego rozwiązania jest bliskość zespołu diagnostyki obrazowej i laboratorium analitycznego, zlokalizowanych w nowym budynku szpitala. W nowej lokalizacji utworzone zostaną również trzy stanowiska wstępnej intensywnej terapii, sala zabiegowa i gipsownia. Cały oddział zajmie 1133 m2.

– Nowoczesny SOR to obecnie fundament dla każdego szpitala, ale i komfort dla pacjenta, który dzięki odpowiedniej komunikacji oraz przestrzeni może zostać błyskawicznie zdiagnozowany i odpowiednio zaopiekowany. Dlatego to dofinansowanie jest dla nas tak ważne. Nasz SOR był jednym z pierwszych w Polsce, a teraz chcemy go zmodernizować tak, by był jednym z najnowocześniejszych tego typu oddziałów w naszym kraju. Wejście od ulicy Struga i nowoczesne, funkcjonalne przestrzenie przyczynią się do zwiększenia efektywności działania oddziału, a tym samym skrócą czas tak potrzebny w ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców naszego miasta – mówi Marzena Kula, p.o. dyrektora ZCO.

Szpitalny Odział Ratunkowy (SOR) w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej powstał w 2002 roku i był jednym z pierwszych tego typu oddziałów w Polsce.

– Ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w ZCO w minionym roku skorzystało około 18 tys. mieszkańców. Oddział powinien spełniać najwyższe standardy co do jakości świadczonych usług. Dlatego dla mnie, jako wiceprezydent nadzorującej pracę szpitala, a jednocześnie mieszkanki Dąbrowy Górniczej, ważne jest, że nasz SOR wreszcie będzie nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny pacjentommówi Bożena Borowiec, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Przybywa osób na SOR

W ostatnich latach SOR przyjmuje coraz więcej pacjentów wymagających szybkiej interwencji medycznej – w roku 2021 było to 16 455 osób, w 2022 już 17 900, a tylko od stycznia do końca sierpnia 2023 roku udzielono pomocy 11 227 pacjentom.

Do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia złożono 207 wniosków, z czego pozytywnie rozpatrzono 152. W tym gronie znalazł się dąbrowski szpital, który otrzyma wsparcie pokrywające pełne koszty przedsięwzięcia, polegającego m.in. na przeprowadzeniu prac budowlanych, wykonaniu instalacji i kompleksowej adaptacji przestrzeni, w której znajdzie się oddział. Efekt modernizacji ma być widoczny w 2025 r.

6