Drukuj

MKS Dąbrowa Górnicza zmierzy się w środę wieczorem z austriackim OCS Capital Bulls. Byki z Kapfenbergu wygrały wszystkie dotychczasowe spotkania i są rewelacją tegorocznych rozgrywek Alpe Adria Cup. Dąbrowian czeka trudny pojedynek. Mecz będzie można zobaczyć w serwisie YouTube.

Historia OCS Capital Bulls sięga lat 70., kiedy to powstały zalążki pierwszego klubu rywalizującego na poziomie regionalnym w niewielkiej gminie Aflenz w kraju związkowym Styria. Praktycznie od początku istnienia klubu utworzono drużyny młodzieżowe, które stały się katalizatorem do rozwoju organizacji.

Dynamiczny rozwój klubu przypada na końcówkę lat 80. ubiegłego wieku, gdy zespół pokonał kolejne szczeble rozgrywek, aby ostatecznie w 1991 roku awansować do austriackiej ekstraklasy jako najmniejsza gmina w historii (zaledwie 1000 mieszkańców).

W 1996 roku Byki przeniosły się do Kapfenbergu. Podczas swojej bogatej historii mogą pochwalić się znakomitymi osiągnięciami w austriackiej koszykówce – siedmiokrotnie zdobywali mistrzostwo kraju (po raz ostatni w 2019 r.), sześciokrotnie zwyciężali w pucharze kraju (po raz ostatni w 2021 r.) oraz czterokrotnie wznosili superpuchar. Capital Bulls mają również bogate doświadczenie na arenie międzynarodowej. Wielokrotnie rywalizowali w Pucharze Koracia, Uleb Cup, czy też FIBA Europe Cup.

W obecnym sezonie Win2Day Basketball Superliga OCS Capital Bulls po 7 meczach zajmują 4. lokatę z bilansem pięciu zwycięstw i dwóch porażek. Zespół prowadzony przez hiszpańskiego trenera Antonio Herrerę (nomen omen dobrego znajomego naszego headcoacha Borisa Balibrei) charakteryzuje się bardzo ofensywnym usposobieniem. Z wynikiem 88,7 pkt. na mecz są najskuteczniejszą drużyną w austriackiej ekstraklasie. Ta pokaźna liczba zdobywanych punktów w dużej mierze jest wynikiem szybkiej tranzycji i poszukiwaniem okazji do rzutów trzypunktowych, które oddają na wysokiej skuteczności – 36,1 %.

Za organizację gry w zespole z Kapfenbergu odpowiada kanadyjski rozgrywający Ali Sow. Na parkiecie spędza średnio aż 32 minuty i trudno wyobrazić sobie Byki bez jego przewodnictwa. Sow jest graczek uniwersalnym, dysponującym dobry kozłem i panowaniem nad piłką. Potrafi być zarówno zabójczo skuteczny w zdobywaniu punktów (21,3 pkt. na mecz) jak również otwierając drogę do kosza swoim kolegom (4,8 asysty na mecz). Na obwodzie partneruje mu jego rodak Rudi Williams, który potrafi równie skutecznie atakować kosz rywala, a jego średnie zdobywanych punktów to 20 pkt. Swoją grę ofensywną Rudi opiera na znakomicie ułożonej ręce i rzutach trzypunktowych, które oddaje na skuteczności 45,7 %. Co ciekawe z tą znakomitą skutecznością nie jest w cale najlepszym strzelcem Byków. Palma pierwszeństwa należy do amerykańskiego skrzydłowego Noah Baumanna, który dotychczas zaliczył już 26 celnych trójek na skuteczności 46,4 %.

W tegorocznej Alpe Adria Cup OCS Capital Bulls spisują się wręcz znakomicie. Trzy mecz i trzy zwycięstwa. W pokonanym polu zostawili już Spisski Rytieri, Dinamo Zagreb oraz Sluneta Usti nad Labem. Styl gry, który prezentują na arenie międzynarodowej nie odbiega znacznie od tego co pokazują na krajowym podwórku. Można wręcz powiedzieć, że w AAC Byki jeszcze bardziej imponują grą ofensywną i zdobywają średnio 93 pkt., a rzuty trzypunktowe oddają ze skutecznością 39,8 %.

MKS tegoroczną edycję Alpe Adria Cup rozpoczął od wyjazdowej porażki ze słowacką ekipą Spisski Rytieri. W drugim spotkaniu był lepszy u siebie od Dinama Zagrzeb.

Mecz OCS Capital Bulls – MKS Dąbrowa Górnicza będzie można obejrzeć na oficjalnej stronie Alpe Adria Cup w serwisie YouTube. Początek o godz.19.