Od 3 do 27 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się 14. Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny Zagłębie i Sąsiedzi! Przesłuchania konkursowe dla zespołów śpiewaczych, tanecznych i kapel ludowych potrwają od 26 do 27 kwietnia!

Więcej informacji wkrótce!

Historia Międzykulturowego Festiwalu Folklorystycznego Zagłębie i Sąsiedzi sięga 2008 roku, w którym to Dąbrowa Górnicza stała się miejscem spotkań zespołów folklorystycznych. Wtedy to w Pałacu Kultury Zagłębia, zorganizowano po raz pierwszy Międzykulturowy Przegląd Folklorystyczny - Zagłębie i Sąsiedzi. Nikt wówczas nie przeczuwał, że skromny przegląd spotka się z tak wielkim zainteresowaniem i w niedalekiej przyszłości, przeobrazi się w międzynarodowy festiwal. Od samego początku nie zmieniła się jednak idea organizacji imprezy oraz jej cele, którymi jest przede wszystkim kultywowanie tradycji, propagowanie bogactwa kultury ludowej oraz przybliżenie piękna i różnorodności folkloru innych regionów Polski, nie tylko mieszkańcom regionu Zagłębia Dąbrowskiego, ale również uczestnikom konkursu. Ważną rolą przedsięwzięcia jest integracja amatorskich środowisk twórczych związanych z kulturą ludową, wymiana doświadczeń artystycznych oraz pielęgnowanie własnej tożsamości kulturowej.

Festiwal ma charakter konkursu, którego uczestnikami są amatorskie grupy folklorystyczne z całego kraju. W przeglądzie co roku udział biorą zarówno dzieci, jak i dorośli w kategoriach: zespoły pieśni i tańca, kapele oraz grupy śpiewacze. Uczestnicy prezentują program autentyczny, wierny tradycyjnym wykonaniom lub artystycznie opracowany, jednak nie zmieniający w istotny sposób pierwowzoru ludowego. Występy oceniają specjaliści w dziedzinie etnomuzykologii i etnochoreografii z CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Art Traditionnels), czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Jest to działająca od 1970 roku organizacja, będąca członkiem UNESCO. W każdej kategorii, zwycięskim zespołom przyznawane są nagrody pieniężne oraz nagroda główna - Grand Prix Festiwalu. Rada Artystyczna udziela ponadto konsultacji dla kierowników, muzyków i choreografów zespołów.