UM Dąbrowa Górnicza: Rocznica tragedii w Hucie Bankowej

2 min czytania

Dokładnie 77 lat temu doszło do brutalnego mordu na robotniczej społeczności Dąbrowy Górniczej. Z rąk niemieckiego okupanta zginęło w sumie 9 mężczyzn związanych z pracą w Hucie Bankowej. Tragedia ta miała miejsce 12 czerwca 1942 roku.

Czasy II wojny światowej do tej pory skrywają wiele nieodkrytych i mrocznych tajemnic. Poniekąd jest tak i ze zdarzeniem, mającym miejsce na terenach Dąbrowy Górniczej 77 lat temu.Z rąk niemieckich żołnierzy zamordowano poprzez powieszenie 9 robotników Huty Bankowej ,w tym syna jednego z pracowników.

Dąbrowa Górnicza była okupowana od 4 września 1939 roku przez wojsko niemieckie nie bez przyczyny posiadała wiele przemysłowych zakładów pracy oraz kopalnie. Rekwirowano znajdujące się tam maszyny bądź przestawiano ich doczesny użytek na produkcję zbrojeniową. Dąbrowianie jak i reszta naszych rodaków, próbowała walczyć z wrogiem poprzez sabotowanie produkcji wojskowej bądź włączanie się do walk partyzanckiego oddziału Jana Henryka Miltona, ps.”Ordon”. Należy dodać, że niemiecki terror miał nie tylko zastraszyć pracowników ośrodków przemysłowych, a zastraszyć całą ludność zamieszkującą Dąbrowę Górniczą. Jego celem było zlikwidowanie rozbudowującej się konspiracji oraz zapobieganie działaniom sabotażowym.

W pierwszych dniach czerwca Niemcy oskarżyli o sabotaż, a kilkanaście dni później dokonali egzekucji poprzez powieszenie 9 pracowników huty. Tragedii tej musieli się przypatrywać przymusowo sprowadzeni robotnicy i część dąbrowskiej ludności. Nigdy nie odnaleziono miejsca pochówku ciał zabitych. Z tej okazji, 77 lat później, a więc 12 czerwca 2019 roku złożono wieniec pamiątkowy na placu miejskim w miejscu zbrodni. Poniżej lista ofiar.

Życie za wolność oddali:

1. Bolesław Kucharski pracownik wydziału walcowni,
2.Wacław Bochenek pracownik wydziału remontowo mechanicznego,
3. Bolesław Król maszynista kranu elektrycznego,
4. Marceli Baltyn pracownik wydziału stalowni,
5. Edward Gruchała preser, pracownik wydziału akcesoria kolejowe,
6. Walenty Siwek pracownik wydziału walcowni,
7. Roman Teper ślusarz, pracownik wydziału remontowo mechanicznego,
8. Franciszek Wójcik preser, pracownik wydziału akcesoria kolejowe,
9. Józef Maro pracownik wydziału akcesoria kolejowe,
10. Eugeniusz Puz syn robotnika huty Bankowej zasłużony harcerz.

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/rocznica-tragedii-w-hucie-bankowej/

Autor: krystian