W najbliższą sobotę – 7 września, OSP w Błędowie świętować będzie swoje 90. urodziny. Uroczystości rozpocznie msza święta o godz. 14.00.
Błędów – obecna dzielnica Dąbrowy Górniczej, w okresie międzywojennym był biedną, zaniedbaną wsią. Zwarta drewniana zabudowa, domy kryte słomą, bliskość pustyni, brak dróg dojazdowych, bliskiego dostępu do wody – wszystko to stwarzało duże niebezpieczeństwo powstawania pożarów. Dlatego właśnie mieszkańcy postanowili w 1929 roku powołać Ochotniczą Straż Pożarną.
Inicjatorem tego przedsięwzięcia był sołtys wsi Błędów, Władysław Sierka, który jednocześnie stał się pierwszym prezesem OSP. Pierwszym naczelnikiem był kierownik szkoły, Bolesław Borowik a Leon Woźniczka pierwszym sekretarzem-gospodarzem.
Chcąc zakupić niezbędny sprzęt do gaszenia pożarów, mieszkańcy opodatkowali się i przystąpili do budowy odpowiedniej remizy, dostarczając drewna na jej budowę. W latach 1930-1932 strażacy zbudowali pomieszczenie służące do przechowywania posiadanego sprzętu, do celów szkoleniowych oraz organizowania różnego rodzaju imprez. Był to jedyny budynek użyteczności publicznej na terenie wsi. Zbudowany został w samym środku istniejącej wtedy zabudowy, na obecnym szkolnym boisku sportowym.
Budynek w całości wykonany był z drewna, dach pokryty miał papą. Ściany obite deskami, bez żadnych okien, jedynie w ścianie były drzwiczki, które służyły do sprzedaży biletów na organizowane imprezy. Światło do wewnątrz dostawało się szparami między deskami oraz przez otwarte drzwi dwuskrzydłowe (bramę). Do zwoływania strażaków służyła wisząca na łańcuchu szyna kolejowa, która uderzana odpowiednim prętem metalowym wydawała dźwięki (syrena alarmowa) oraz trąbka alarmowa. Obiekt służył strażakom i mieszkańcom do czasu wybudowania obecnej remizo-świetlicy, oddanej do użytku w 1965 roku. Stary budynek został rozebrany w 1966 roku, nie mamy żadnego zdjęcia. Od 2001 roku decyzją rady miejskiej budynek został przekazany w administrowanie strażaków – mówi Robert Czerwiński, prezes OSP w Błędowie.
W 2018 roku odnaleziona została oryginalna księga kasowa Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie. Zawiera wpisy od 1935 roku do kwietnia 1955 roku (z przerwą „wojenną”) dokonane przez ówczesną komisję rewizyjną w osobach: Tylec Władysław, Bień Julian, Guzy Kazimierz, Płonka Jan.
Strażacy nieodpłatnie udostępniają swoje pomieszczenia Świetlicy Środowiskowej PKZ, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kołu Gospodyń Wiejskich, szkole, parafii. OSP uczestniczy we wszystkich uroczystościach na terenie Dąbrowy Górniczej, a także dzielnicy Błędów. Jednostka cyklicznie organizuje prelekcje i pokazy dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz mieszkańców dzielnicy na temat bezpieczeństwa.
Ochotnicza Straż Pożarna w Błędowie posiada samochód pożarniczy średni STAR GBA 244 oraz pojazd terenowy Quad z przyczepą ratowniczą do przewozu osób. Na dzień dzisiejszy w jednostce jest 41 strażaków: 8 kobiet, 33 mężczyzn, 2 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Najmłodszy strażak ma 16 lat, a najstarszy 95 lat. Przeszkolonych jest 16 strażaków ratowników do działań ratowniczo-gaśniczych, spośród nich 11 posiada ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Z okazji jubileuszu 90-lecia za Zasługi dla Pożarnictwa zostanie wyróżnionych 15 strażaków.