Soczewki kontaktowe bez wady wzroku. Jakie wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając soczewki kontaktowe nie mając wady wzroku?

Do niedawna soczewki kontaktowe były kojarzone z zastąpieniem klasycznych okularów, przez wygodniejszą formą niwelowania wady wzroku. Jednak nieustanny postęp w dziedzinie okulistyki umożliwił opatentowanie i produkcję kolorowych soczewek kontaktowych, które mogą być stosowane przez osoby odznaczające się bardzo dobrym widzeniem, ale którym zależy na zmianie wyglądu samych oczu, jak i całego wizerunku. Duże zapotrzebowanie i chęć dostosowania produktów do jak największej liczby odbiorców doprowadziły do sytuacji, gdzie dobór kolorystyki nie jest jedyną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę.

Dla kogo soczewki kontaktowe?

Soczewki dla osób bez wady wzroku może nosić tak naprawdę każdy, kto nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych i problemów z gałką oczną. Dzięki zamknięciu kolorowego pigmentu w jej wnętrzu możemy zarówno podkreślić naturalny kolor tęczówki, jak również zdecydować się na zmianę wizerunku dostosowaną do konkretnej okazji. Warto zaznaczyć, że osoby posiadające problemy ze wzrokiem również mogą skorzystać z kolorowych soczewek, wybierając odpowiednio dostosowane z mocą sferyczną.

Czym wyróżniają się kolorowe soczewki?

Samych wariantów kolorowych soczewek jest bardzo dużo, z których najpopularniejsze wciąż pozostają:

  • piwne
  • niebieskie
  • zielone
  • czarne
  • szare

Do wyboru mamy również soczewki w bardziej ekstrawaganckich kolorach, do których można zaliczyć orzechowy, bordowy, czerwony, czy biały. Szukając nietuzinkowych rozwiązań, możemy napotkać także dwukolorowe soczewki w proporcji 50/50 lub np. fioletowe z lekkim muśnięciem różu. Jednak nie samą zmianę barwy oferują nam soczewki kontaktowe, gdyż dobierając odpowiednie szkła możemy zarówno powiększyć optycznie oczy, jak i spowodować ich zmniejszenie.

Zwróć uwagę na materiał wykonania

Ostateczny wybór leży po stronie osoby noszącej, zwłaszcza że nie każdy model będzie pasował do indywidualnej budowy oka. Sama data przydatności soczewek już wymusza wybór konkretnej i odpowiedniej dla nas. Jeśli zamierzamy je zakładać tylko na wyjątkowe okazje, warto zdecydować się na jednodniowe soczewki hydrożelowe, które oferują nam największą gamę kolorystyczną. W tym wypadku mamy możliwość zdecydowania się na model wyposażony w specjalny pierścień, który uwydatni optycznie wielkość oka.

Decydując się na całkowitą zmianę wyglądu i stylu, czyli zakup soczewek miesięcznych, dobierać możemy pomiędzy:

  • klasyczne hydrożelowe 
  • hydrożelowe, podkreślające naturalny kolor oczu
  • soczewki z materiału oddychającego (silikon + hydrożel)

Bezpieczne soczewki kontaktowe

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości należałoby omówić także kwestię bezpieczeństwa noszenia soczewek kontaktowych bez wady wzroku. Zawsze warto udać się przed zakupem do okulisty, w celu zweryfikowania stanu gałki ocznej, jednak wybierając soczewki od renomowanych firm, mamy pewność co do ich farmakologicznego przebadania.

Sam barwnik umieszczony jest we wnętrzu soczewki, dzięki czemu nie następuje bezpośredni kontakt z tęczówką oka. Należy pamiętać o terminie przydatności i pod żadnym pozorem nie nosić ich dłużej, gdyż może to doprowadzić do podrażnienia oka, a w rezultacie nawet długotrwałych problemów zdrowotnych. Pamiętajmy również o odpowiedniej pielęgnacji soczewek długoterminowych, czyli przechowywaniu ich w specjalnym pudełeczku oraz zainwestowaniu w płyn dezynfekujący do soczewek.

Nie bój się improwizować

Soczewki kontaktowe dla osób bez wady wzroku to coraz powszechniej stosowany zabieg kosmetyczny, ze względu na swoją prostotę i powszechną dostępność. Producenci zalecają dostosowywać barwę pod kolor oczu, gdyż w przypadku posiadania bardzo ciemnej tęczówki efekt założenia jasnoniebieskiego modelu zazwyczaj nie spełni naszych oczekiwań.

Oczywiście jest to tylko sugestia, zwłaszcza w przypadku kiedy zależy nam na dużym kontraście, albo przygotowujemy pewnego rodzaju kostium i chcemy, żeby nasza postać odznaczała się tęczówką w niespotykanym na co dzień kolorze.