UM Dąbrowa Górnicza: Drugie życie parku Podlesie

3 min czytania

Zmodernizowany park Podlesie jest kolejnym miejscem w Dąbrowie Górniczej, w którym można odpocząć i aktywnie spędzić czas.

W parku, który był zaniedbany i lata świetności miał za sobą powstało siedem stref. Są to obszary zagospodarowane i zaaranżowane pod kątem różnych użytkowników m.in. dzieci, seniorów czy miłośników aktywnego wypoczynku.

Rewitalizacja parku, pod nazwą Podlesie Pełne Życia” , została wybrana przez mieszkańców do realizacji w 2019 r., podczas głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. Miejsce w nowej odsłonie daje jeszcze więcej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu, zabawy czy uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. W całym parku stanęły nowe ławki, kosze na śmieci i latarnie. Przybyło krzewów ozdobnych i bylin. Ścieżki okalające park wykonano z kostki brukowej, a wewnętrzne mają nawierzchnię mineralną. Prace trwały trzy miesiące.

Strefy parku Podlesie Pełne Życia”

W niej znajdują się m.in. chodniki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, rowerowa stacja naprawcza i toaleta.

Przestrzeń o nawierzchni trawiastej. Jej głównym elementem jest scena, stoły piknikowe oraz ławki. Miejsce da możliwość różnorodnego użytkowania: lekcje jogi, pikniki, zajęcia szkolne, ale też koncerty i przedstawienia. Scena zaprojektowana została jako podest o nieregularnym kształcie, składający się z nałożonych na siebie platform.

Miejsce wypoczynku w zaciszu drzew, przewidziane głównie dla dorosłych i osób starszych, wydzielone niską zielenią. Zlokalizowana w oddaleniu od placu zabaw oraz pozostałych stref, aby dać możliwość ucieczki od zgiełku. Wyposażona m.in. w hamaki, ozdobne głazy i kłody.

Centralnie zlokalizowana pętla spacerowa wraz z tablicami oraz słupkami z informacjami na temat fauny i flory parku oraz okolicznego lasu. Tablice i słupki wyposażone są w ruchome elementy sprzyjające nauce poprzez zabawę. Ścieżka edukacyjna skierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi i uczniów.

W jej skład wchodzą trzy place zabaw: plac wspinaczkowy, plac dla najmłodszych dzieci oraz plac z huśtawkami. Do dyspozycji są m.in. bujaki, równoważnia, domek z drabinką i zjeżdżalnią, huśtawka gniazdo”, huśtawka zwykła, linowa pajęczyna, most linowy, przejście z drewnianych belek i zjeżdżalnia z podestem. Swobodne rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia oraz brak wyraźnych granic i ogrodzeń wpisuje się w leśny, naturalny krajobraz parku. Strefę zabawy uzupełniają ławki oraz ławostoły. Urządzenia oraz nawierzchnie zapewniają dostęp również dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Przeznaczona przede wszystkim do młodzieży oraz dorosłych. Znajdują się w niej zmodernizowane boiska do siatkówki, koszykówki oraz tenisa stołowego, o powierzchni poliuretanowej. Uzupełnienie strefy stanowią ławki, stojaki na rowery oraz odpowiednie dla niej oświetlenie.

Fragment parku znajduje się na obszarze o charakterze typowo leśnym. W celu zachowania tego naturalnego charakteru, w tę część poza cięciami pielęgnacyjnymi i ochronnymi nie ingerowano.

Modernizacja realizowana była przez dąbrowską spółkę Bako Sport, w oparciu o program funkcjonalno użytkowy, sporządzony przez pracownię A2P2 architecture & planning. Jego opracowanie zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi , w których uczestniczyli mieszkańcy miasta. Wartość inwestycji wyniosła 3 mln 444 tys. zł.

Park Podlesie, który znajduje się u zbiegu ul. Tysiąclecia i Podlesie,powstał w latach 70-tych XX wieku. Miał być miejscem rekreacji i wypoczynku dla dąbrowian. Organizowano w nim m.in. występy, zawody i zabawy taneczne, jednak plan jego zagospodarowania i urządzenia nie został w pełni zrealizowany.

W zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego , podobnie jak w 2019 r., wybrano przedsięwzięcie nastawione na odnowienie zielonych przestrzeni. Zwycięski projekt Rodzinne Planty” zakłada renowację plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. Modernizacja ma objąć remont istniejących alejek wraz z montażem elementów małej architektury oraz nasadzeniami roślinności. Pierwszym etapem realizacji zadania będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie szczegółowy projekt zagospodarowania tego terenu. Konsultacje, a następnie prace, mają być przeprowadzone w tym roku.

Rewitalizacja parku Podlesie Pełne Życia”

Rewitalizacja parku Podlesie Pełne Życia”. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Zobacz galerię

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/drugie-zycie-parku-podlesie/

Autor: krystian