Drukuj

27 maja 1990 r. przeprowadzono pierwsze w pełni demokratyczne i wolne wybory samorządowe. Obywatele wybierali radnych w swoich miejscowościach, przez co uzyskali prawo do decydowania o sprawach, które bezpośrednio dotyczą ich codziennego życia, a także do zachowania i rozwijania własnej tożsamości. 27 maja stał się dniem samorządu terytorialnego.

Dwa miesiące wcześniej, 8 marca 1990 r. Sejm przyjął ustawę o samorządzie terytorialnym oraz nowelizację Konstytucji, tak by gwarantowała ona udział samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy. Zgodnie z ustawą gmina stanowi samorządową wspólnotę mieszkańców, która realizuje zadania publiczne o znaczeniu lokalnym. Dzięki decentralizacji władzy rada miejska uzyskała możliwość szerokiego działania, co jednocześnie wiąże się z odpowiedzialnością za efekt dokonujących się lokalnie przemian.

– Od 31 lat współtworzymy w naszym mieście wspólnotę. Przez ten czas nie sposób zliczyć dyskusji, inicjatyw i działań ludzi zaangażowanych w nasze miasto. Od samego początku budowanie samorządu było ogromnym wyzwaniem i testem dla społeczności lokalnej. Testem na umiejętność samoorganizowania się i radzenia sobie z lokalnymi wyzwaniami. Dlatego też święto samorządu, to święto mieszkańców i wszystkich tych, którzy angażują się w życie Dąbrowy Górniczej. Wszystkim Wam za to dziękuję – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Minione trzy dekady pokazały, że działania lokalnej wspólnoty mają ogromną wartość. Dbając o naszą indywidualną tożsamość, możemy z sukcesem troszczyć się o miejsce, w którym na co dzień żyjemy. Warto więc pielęgnować pamięć o wydarzeniach, w wyniku których nasze małe społeczności uzyskały prawo do decydowania o najważniejszych dla nich sprawach, bo te wspomnienia jeszcze bardziej wzmacniają nas na przyszłość.

Z okazji 31 lecia samorządu przypominamy przygotowaną w ubiegłym roku wystawę plenerową i jej interaktywną wersją, która jest dostępna na stronie samorzadtoja.dg.pl

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej uhonorowano samorządowców pracujących na rzecz naszej wspólnoty.
Medal Złoty za Długoletnią Służbę
Hanna Uzdowska, pracownik samorządowy

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego
Odznaka Srebrna:
Dariusz Szweda, nauczyciel, akompaniator, kompozytor, aranżer
Mariusz Tarnowski, pracownik Pałacu Kultury Zagłębia
Wiesław Wiekiera, wieloletni radny Rady Miejskiej
Dariusz Ziółek, muzyk, nauczyciel, autor hejnału Dąbrowy Górniczej

Odznaka Złota:
Zbigniew Kałuża, od blisko 40 lat samorządowiec, pionier sportu i turystyki
Pałac Kultury Zagłębia, 60 lat działalności miejsca, które wypełnia muzyka, teatr, sztuka i malarstwo; miejsca, które łączy i wychowuje pokolenia dąbrowianek i dąbrowian.

Odznaczenia – Srebrny Liść Dębu, przyznane przez prezydenta miasta byłym przewodniczącym Rady Miejskiej.
Stanisław Stokłosa
Tomasz Sołtysik
Robert Koćma

Liść Dębu to nowe odznaczenie, które prezydent Marcin Bazylak przyznał po raz pierwszy w ubiegłym roku byłym prezydentom Dąbrowy Górniczej oraz obecnie pełniącym funkcje skarbnikowi, sekretarzowi i przewodniczącej Rady Miejskiej.
Złoty Liść Dębu otrzymali wtedy:
Jerzy Talkowski
Henryk Zaguła
Marek Dul
Marek Lipczyk
Zbigniew Podraza
Janina Bronikowska -Radosz
Iwona Bednarska
Agnieszka Pasternak