Drukuj

Warto się badać. Rozpoczęła się akcja Pier(ω)si badamy profilaktycznie organizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Już 22 listopada przy Hali Widowiskowo-Sportowej „Centrum” w godzinach 9:00-14:00 stanie mammobus, w którym wszystkie kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać darmowe badania mammograficzne – bez skierowania, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Mammografia to badanie rentgenowskie, proste, krótkie i nieinwazyjne. Umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi. Jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i nie ma znaczenia adres zamieszkania pacjentki. Mammografia w mammobusie nie odbiega standardem od badania w placówce stacjonarnej. Z badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego programu i nie chorowały na raka piersi.

Co zabrać ze sobą na badanie?

  • dokument tożsamości,
  • okulary, jeśli posiadasz wadę wzroku – mogą przydać się przy wypełnianiu ankiety,
  • zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Bezpłatne badania można wykonać też:

  • Pracownia Mammografii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przy ul. Szpitalnej 13. Rejestracja odbywa się pod numerem 32 621 20 80 w godzinach od 7:30 do 17:00. Więcej informacji na stronie ZCO [kliknij].
  • Poliklinika Dąbrowska PRINN Al. Józefa Piłsudskiego 92. Zapisy pod numerem: 887 799 288.

Do badania przystąpić mogą kobiety, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z mammografii lub otrzymały pisemne wskazanie do ponownego badania po upływie 12 miesięcy i nie były leczone z powodu raka piesi.