Własna pieczarkarnia na Śląsku – jakie podłoże do pieczarek, jakie warunki?

Polska od dłuższego czasu jest niekwestionowanym europejskim liderem produkcji pieczarek. Coraz więcej biznesmenów oraz bizneswoman, także na Śląsku, decyduje się na otworzenie własnego przedsiębiorstwa związanego z hodowlą tych grzybów. O czym warto pamiętać, chcąc mieć swoją pieczarkarnię? Jakie warunki trzeba w niej zapewnić? Na jakie podłoże do pieczarek się zdecydować?

Co warto wiedzieć o podłożu do pieczarek?

Wybór podłoża do pieczarek to jeden z najważniejszych czynników, dzięki którym pieczarkarnia będzie sukcesem bądź porażką. Podkład ten składa się z: torfu, słomy pszennej i żytniej, obornika (zazwyczaj końskiego bądź bydlęcego), a także pomiotu ptasiego, wapna i gipsu. Warto zaznaczyć, że nie sposób jednoznacznie określić skład oraz proporcje poszczególnych składników w mieszaninie, ponieważ w tej kwestii nie obowiązują żadne jednoznaczne normy. Uważa się, że do wyprodukowania 1 kilograma pieczarek konieczne jest 5 kilogramów podłoża ze wsianą grzybnią pieczarki białej albo brązowej. Możliwy jest także wybór między grzybnią polską oraz zagraniczną. Aby zwiększyć plony, można skorzystać z możliwości wzbogacenia gruntu dodatkiem białkowym bądź kukurydzą, które mają dobroczynny wpływ na zwiększenie zbiorów grzybów. Podłoże do pieczarek możesz kupić luzem (kania.net.pl) na tony lub w formie ofoliowanych kostek. Wspomniany wcześniej producent posiada jeden ze swoich trzech oddziałów na Śląsku – w miejscowości Piasek nieopodal Pszczyny. Oferuje transport podłoża bezpośrednio do klienta, co stanowi ogromny atut.

Jakie warunki powinny panować w pieczarkarni?

Uważa się, że pieczarki są bardzo proste w uprawie. Nie wymagają stosowania zaawansowanych środków ochrony roślin czy wykonywania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto jednak zaznaczyć, że tak jak w przypadku wszystkich rośli, konieczne spełnienia określonych norm, zarówno w domowej hodowli, jak i w profesjonalnej pieczarkarni. Przede wszystkim jest to temperatura – od 2°C do 20°C, jednak wskazane jest, aby nie przekraczała 15°C. W kwestii wymagań hydrologicznych, podłoże do hodowli pieczarek powinno być cały czas wilgotne, ale nie mokre. Konieczna jest także wysoka wilgotność powietrza. Co ważne, pieczarki nie wymagają dostępu do światła dziennego, jednak istotne jest zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza do pieczarkarni. Należy ją regularnie wietrzyć, dbając, by temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 2°C. Omawiając kwestie związane z uprawą pieczarek, warto wspomnieć także o higienie uprawy. Jest ona zapewniona, gdy wybiera się podłoże pochodzące od profesjonalnego producenta, ponieważ zostało ono pasteryzowane w celu pozbycia się innych grzybów oraz pleśni. W przypadku samodzielnie przygotowanego podłoża może być to trudniejsze. Przestrzegając powyższych wskazówek, pieczarki można zbierać przez cały rok.

W co wyposażyć pieczarkarnię?

Odpowiednie podłoże oraz warunki panujące w pieczarkarni to nie wszystko, by móc cieszyć się efektywną, wydajną produkcją. Ważne jest także zadbanie o właściwe wyposażenie pomieszczeń w artykuły usprawniające pracę. Pierwszym z ważnych elementów w pieczarkarni są regały, najlepiej sprawdzą się te wysokiego przechowywania, które można piętrzyć. Zalecany materiał, z którego powinny być wykonane to stopy aluminium i ocynku. Aby móc zwiększyć efektywność i usprawnić proces prowadzenia zbiorów pieczarek, warto zadbać o maszyny, które pozwalają na szybkie pozbieranie grzybów. Mogą być to wózki do przeprowadzania zbiorów, jak i nieco bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia – zależy to od ilości wyhodowanych grzybów oraz rozmiarów pieczarkarni. W związku z koniecznością utrzymania wysokiego poziomu wilgotności, w pomieszczeniu, w którym rosną grzyby, konieczny jest dobrze przemyślany system nawadniający – zraszacze, generator mgły oraz odprowadzenie wody. Potrzebne są także automatyczne bramy zewnętrzne i wewnętrzne, dobrze zaizolowane, odporne na zniszczenia oraz działanie ognia.