Czym są stoplossy? I czy warto je stosować?

Jak trudno czasem sprzedać akcje?

Kupiłeś akcje i od tego czasu ich cena cały czas rośnie? Każda Twoja transakcja to sukces? Zapewne każdy chciałby odpowiedzieć twierdząco na te pytania, jednak w rzeczywistości kurs walorów jest nieprzewidywalny. Z pewnością nieraz cena akcji, które właśnie kupiłeś, zaczęła spadać. Co wtedy zrobiłeś? I czy było to dobre wyjście? Poznaj stop losy, aby unikać dużych strat na pojedynczych transakcjach!

W wielu przypadkach wystawienie zlecenia sprzedaży jest bardzo trudnym zadaniem. Dopiero co zakupiłeś walor, a jego cena, zamiast rosnąć, od razu rozpoczęła szybki spadek? Przyznanie się do błędu nigdy nie jest proste. A później jest jeszcze trudniej. Przy dużej stracie pojawia się nadzieja na odbicie. W końcu korekta spadków musi w końcu przyjść, więc lada chwila kurs wzrośnie. Walka z własnymi emocjami trwa coraz dłużej, a strata ciągle rośnie...

W takiej sytuacji zbawienne bywają zlecenia typu stop los. Już w czasie zakupu ustawiasz, jaką maksymalną stratę jesteś w stanie zaakceptować. Gdy kurs nieoczekiwanie zacznie podążać na południe, automatyczne zlecenie bez pytania o Twoją zgodę zrealizuje stratę. Zanim wewnętrzne rozterki spowodują utratę większej części zainwestowanego kapitału.

Rodzaje zleceń obronnych

Zlecenie stop los to nie jedyny sposób ochrony swojego kapitału. Jakie zlecenia obronne są dostępne?

  • Zlecenie stop los.
  1. Zakłada sztywny poziom, po którego przekroczeniu zostaje wystawione zlecenie PKC (po każdej cenie) w celu natychmiastowego pozbycia się akcji.
  2. Zlecenie stop limit.
  3. Tutaj także automatycznie zostanie wystawione zlecenie sprzedaży po osiągnięciu wskazanego przez inwestora poziomu. Jednak w tym przypadku jest to zlecenie z limitem ceny.
  4. Stop mentalny.
  5. Najsilniejszy inwestorzy nie wystawiają automatycznych zleceń. Jednak zakładają sobie w głowie sztywną granicę, przy której zawsze wystawiają zlecenie sprzedaży.

Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Ich cel jest jednak taki sam: chronić Twój kapitał przed stratami.

Jak wystawić zlecenie stop los?

Wystawienie zlecenia stop los nie jest trudne. Wiele biur maklerskich, jak na przykład bank Saxo, umożliwia wystawienie ich w taki sam sposób, jak typowe zlecenie kupna i sprzedaży. Istotne jest jedynie ustalenie limitu aktywacji. Najlepiej, aby był to poziom cen tuż poniżej istotnego wsparcia lub trendu. W takim przypadku ryzyko dalszych spadków jest największe. Zbyt wysoki limit może spowodować uruchomienie zlecenia przy niewielkiej korekcie w dół.

Chroń swój kapitał!

Aby zarabiać na inwestycjach giełdowych, trzeba przede wszystkim na nich nie tracić zbyt dużo. Rozumieją to szczególnie doświadczeni gracze, którzy mierzyli się ze swoimi emocjami, gdy ich inwestycja pikowała mocno w dół. Nie popełniaj ich błędu i od początku stosuj zlecenia ochronne, by ciąć straty, zanim będą zbyt duże do zaakceptowania.