Drukuj

Czy uda się urzędnikom departamentu napisać tekst toastu na cześć ,,wysoko postawionego‘‘ dygnitarza? Odpowiedz na to pytanie przedstawi mistrz słowa, dramaturg, ale przede wszystkim bystry obserwator otaczającej nas rzeczywistości i zachowań ludzkich – Bogusław Scheaffer. To właśnie premiera jego kolejnej sztuki „Toast” będzie miała miejsce w piątek, 24 czerwca o godz.19.00 w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej. Jest to dwunasta już sztuka B. Schaeffera realizowana przez Teatr Elsynor, założony i prowadzony od trzech dekad przez Marka Wilka.

„Toast” osadzony jest w środowisku urzędniczym, ale równie dobrze może funkcjonować w każdej zbiorowości ludzkiej. Bo ludzie są tylko ludźmi i zachowują się podobnie, współpracują ze sobą albo udają, że tak jest. Można zobaczyć, jak zachowują się wobec swojego szefa, wobec swojego kolegi czy koleżanki. Jak rywalizują ze sobą kobiety, a jak mężczyźni. Wszystko w krzywym zwierciadle, i śmiesznie i strasznie. Pod skrzydłami nielota – symbolu niemożności.

plakat spektaklu„Toast”, tak jak wszystkie poprzednie sztuki Scheaffera, reżyseruje Marek Wilk. W spektaklu obok niego grają: Kamil Katolik, aktor, prowadzący Teatr TOF w MOPT oraz aktorzy amatorzy: Marta Węglarz, Adrian Zagrodzki, Agnieszka Adamczyk, Konrad Świątek – młodzi ludzie, pracujący, albo jeszcze się uczący. Złapali bakcyla i grają, bo praca przy spektaklu w jakichś sposób ich rozwija, czegoś uczy, sprawia im frajdę. Największe doświadczenie sceniczne ma Konrad, przyszły lekarz, od 10 lat związany z teatrem Elsynor, zagrał już w 7 przedstawieniach. Obycie ze sceną posiada też Adrian, grający podszefa po trupach dążącego do celu. Jak mówią – zanim przystąpimy do prób, bardzo długo rozmawiamy o roli, powołujemy do życia swoją postać, konstruujemy jej charakter, zachowanie, tak jak w tym przypadku budujemy indywidualne dążenie do sukcesu. I dwie panie: Marta po studium aktorskim i Agnieszka, farmaceutka, debiutująca w teatrze. Dziewczyny pokazały jak kobiety ze sobą konkurują, czym nadrabiają swoje braki, jak wykorzystują atuty.

W ramach projektu „Jubileusze Teatru Elsynor” obchodzone są rocznice aż trzech wydarzeń: 30-lecie działalności teatru „Elsynor”, jubileusz 20-lecia „schaefferowskiej sceny’’ Teatru Elsynor oraz 40-lecie aktywności zawodowej aktora, reżysera – Marka Wilka. Kalendarz wydarzeń projektu znajduje się pod linkiem: Jubileusze Teatru Elsynor

Premiera „Toastu” wieńczy dwudziestoletni okres współpracy z autorem dramatu Bogusławem Schaefferem, który za życia, był prawie na wszystkich premierach swoich sztuk, zrealizowanych przez Teatr Elsynor. w ilości, którą nie może się jeszcze poszczycić żaden teatr. Autor wysoko cenił te dokonania, czemu dawał niejednokrotnie wyraz, nawet w liście otwartym-opinii, który można przeczytać na stronie Teatru Elsynor: www.teatrelsynor.wixsite.com/info

(ste)