PKZ Dąbrowa Górnicza: Krótka historia polskiego kina w Kinie Kadr!

2 min czytania

Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Kino Kadr zapraszają w 2023 r. na cykl Krótka historia polskiego kina!

Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.

W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekadPRL-u.

Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście. Każdy tytuł prezentowany będzie w danym miesiącu w wybranych kinach studyjnych.

Oto prezentowane tytuły wraz z datami seansów:

  1. Popiół i diament (1958), reż. Andrzej Wajda- 16 lutego 2023
  2. Pociąg (1959), reż. Jerzy Kawalerowicz
  3. Do widzenia, do jutra (1960), reż. Janusz Morgenstern
  4. Nikt nie woła (1960), r eż. Kazimierz Kutz
  5. Zezowate szczęście (1960), reż. Andrzej Munk
  6. Sanatorium pod klepsydrą (1976), reż. Wojciech Jerzy Has
  7. Barwy ochronne (1976), reż. Krzysztof Zanussi
  8. ** Aria dla atlety (1979), **reż. Filip Bajon
  9. Gorączka (1981), reż. Agnieszka Holland
  10. Przypadek (1981), reż. Krzysztof Kieślowski

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pałac Kultury Zagłębia, palac.art.pl/pl/aktualnosci/krotka-historia-polskiego-kina-w-kinie-kadr

Autor: krystian