Drukuj

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej (ZCO) uzyskało kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia na badanie Pozytronowej Emisyjnej Tomografii (PET). To fantastyczna wiadomość dla ponad 800 tysięcy mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, do tej pory kierowanych na badania PET do innych szpitali w woj. śląskim.

Dąbrowski szpital od wielu lat starał się o uzyskanie kontraktu na badania PET, jednego z kluczowych elementów diagnostyki i terapii onkologicznej.

– Bardzo się cieszę, że po wielu latach starań i zabiegów mogę ogłosić tę wiadomość: pacjenci z Dąbrowy Górniczej oraz innych gmin Zagłębia nie będą już musieli jeździć na badania PET do placówek na Śląsku – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej i dodaje, że to doskonała okazja do podziękowań za wsparcie parlamentarzystom i samorządowcom wszystkich gmin Zagłębia. Pod apelem o przyznanie ZCO kontraktu na PET podpisali się również włodarze Będzina, Sosnowca, Czeladzi, Sławkowa, Siewierza, Wojkowic, Bobrownik, Psar i Mierzęcic.

– Przyznanie kontraktu sprawi, że diagnostyka i leczenie pacjentów w naszej placówce będzie przebiegać jeszcze sprawniej. To niezwykle ważne w leczeniu onkologicznym, by chory otrzymał szybką i kompleksową pomoc w jednym miejscu – zaznacza Marzena Kula, p.o. dyrektora ZCO.

W ZCO funkcjonują obecnie: Oddział Chirurgii Onkologicznej, Oddział Onkologii Klinicznej, Zakład Radioterapii, Poradnia Onkologiczna, Gabinet Chirurgii Onkologicznej oraz pracownie diagnostyczna RTG, USG, mammograficzna, TK, RM, SPECT-CT. Badanie PET było jedynym, które w dąbrowskiej placówce nie było refundowane przez NFZ.