Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej: Przywróciliśmy monitoring jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej
Oddech świeżości dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej – nowa era monitoringu powietrza w mieście
  • Uruchomienie systemu monitorowania jakości powietrza w Dąbrowie Górniczej.
  • Wykorzystanie 17 czujników do pomiaru stężeń pyłów PM10 i PM2,5.
  • Wdrażanie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2024-2026.
  • Poprawa jakości powietrza dzięki programowi wymiany pieców węglowych.

W Dąbrowie Górniczej nastały dobre wieści dla alergików, rodziców małych dzieci i wszystkich, którzy troszczą się o jakość powietrza, którym oddychają. Miejscowy urząd miejski ogłosił, że system monitoringu, niezbędny w walce o lepsze jutro dla naszych płuc, został przywrócony i jest gotowy do działania.

Wartościowa inicjatywa obejmuje 17 nowoczesnych czujników, które równomiernie rozmieszczone w kluczowych punktach miasta, nieustannie zbierają dane dotyczące stężeń pyłów PM10 i PM2,5. Oznacza to, że mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić stan powietrza i podejmować decyzje o wyjściu na zewnątrz z większą świadomością.

O znaczących korzyściach, jakie przynosi systematyczny monitoring powietrza, wypowiada się Marcin Janik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Jego zdaniem, dzięki programowi wymiany pieców węglowych udało się znacząco poprawić jakość powietrza w mieście: Obserwujemy, że poprawia się ono z roku na rok… Dzięki dofinansowaniu do tej pory zlikwidowanych zostało prawie pięć tysięcy takich pieców.

Perspektywa kolejnych zmian na lepsze jest nieodłącznie związana z Programem Ograniczenia Niskiej Emisji, którego kolejna edycja zaplanowana jest na lata 2024-2026. Mieszkańcy będą mogli aplikować o środki na wymianę przestarzałych systemów ogrzewania, co przyczyni się do dalszej poprawy stanu atmosfery wokół nas.


Opierając się na: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej