Tucznawa walczy ze smogiem – jak mieszkańcy radzą sobie z problemem?

Smog w Tucznawie budzi niepokój mieszkańców. Co dalej?

W Dąbrowie Górniczej, szczególnie w dzielnicy Tucznawa, mieszkańcy z niepokojem obserwują rosnące stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Władze miasta oraz lokalni aktywiści podejmują działania mające na celu poprawę jakości życia w tej części metropolii.

Aktywiści w akcji. Mobilne płuca w Tucznawie

Ostatnio do Tucznawy przybyli aktywiści z Dąbrowskiego Alarmu Smogowego, którzy zainstalowali mobilne urządzenia zwane „płucami”. Ich celem jest pokazanie mieszkańcom, jakim powietrzem oddychają na co dzień. Dwa wentylatory zasysają powietrze, a zmieniająca kolor fizelina ilustruje jego zanieczyszczenie.

Magdalena Przybyła z Dąbrowskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że problem smogu w Tucznawie ma wiele źródeł, jednak niska emisja pozostaje kluczowym czynnikiem. „Przemysł to tylko część układanki” – mówi Przybyła, wskazując na konieczność zwrócenia uwagi na inne źródła zanieczyszczeń.

Nowe pomiary i kontrole. Jak miasto reaguje?

Ewa Fudali-Bondel, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, zaznacza, że niska emisja jest głównym winowajcą smogu. „W okresie letnim stężenia pyłów PM2,5 są minimalne, natomiast zimą dramatycznie rosną” – tłumaczy. Miasto planuje dostarczyć mieszkańcom ulotki informacyjne o możliwości wymiany starych pieców oraz uzyskania dofinansowania na ten cel.

Dodatkowo, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła pomiary zanieczyszczeń transportowych. Na przystankach pojawiły się specjalne urządzenia rejestrujące stężenie dwutlenku azotu. Raport z tych badań zostanie opublikowany w maju.

Co więcej, dąbrowscy strażnicy miejscy będą korzystać z dronów do kontroli jakości paliw używanych w piecach. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe będzie dokładne sprawdzenie, czym mieszkańcy palą w swoich domach.

57 dni przekroczeń norm. Co to oznacza dla zdrowia?

Z danych wynika, że od stycznia do kwietnia 2024 roku w Tucznawie zanotowano aż 57 dni z przekroczeniami norm dla pyłów PM2,5. Te mikroskopijne cząsteczki mogą przenikać do krwiobiegu i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Władze miasta apelują do mieszkańców o świadome podejście do kwestii ogrzewania swoich domów oraz zachęcają do wymiany starych pieców na nowoczesne rozwiązania ekologiczne.

Pełne raporty dotyczące jakości powietrza dostępne są na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.


Według informacji z: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej